Jesienią 1949 roku podczas międzynarodowego mityngu w Katowicach w konkurencji rzutu oszczepem rywalizowali 16 letni Janusz Sidło i 38 letni Zygmunt Szelest. Ten pierwszy wkraczał do czołówki światowej, natomiast Szelest kończył karierę zawodnika jednocześnie stojąc na początku drogi trenerskiej i naukowej.
Zygmunt Szelest urodził się 16 grudnia 1911 roku w Oleksinie. Jako zawodnik reprezentował barwy Jagiellonii Białystok i Ogniwa Warszawa. Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę naukową w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz trenerską w klubie i w latach 1948 – 1968 z reprezentacją Polski. Jego podopieczni należeli do najlepszych oszczepników na świecie zdobywając medale na najważniejszych zawodach sportowych. Wśród nich byli Janusz Sidło, Władysław Nikiciuk, Jan Kopyty, Zbigniew Radziwonowicz, Zygmunt Jałoszyński, Piotr Bielczyk, Maria Ciach – Michalak i wielu innych.
Był autorem wielu opracowań i artykułów z zakresu treningu sportowego szczególnie dotyczących rzutu oszczepem.
W okresie międzywojennym należał do czołówki polskich oszczepników. W 1938 otrzymał powołanie na mecz międzypaństwowy z III Rzeszą, który odbył się w Królewcu. Zawody jednak obejrzał z trybun jako zawodnik rezerwowy.
Zygmunt Szelest zmarł 13 kwietnia 1990 roku w Warszawie. Pochowany został na warszawskich Powązkach w bliskim sąsiedztwie jego grobu znajdują się mogiły Zbigniewa Radziwonowicza, Janusza Sidły, Edmunda Jaworskiego i Edmunda Sumińskiego.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)