ISSN
Sportowa Historia

30. Tour de Pologne dla Lisa

2015-07-21, 09:15   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Już niedługo ruszy kolejna edycja wyścigu Tour de Pologne. Tymczasem dziś mijają dokładnie 42. lata od zwycięstwa Lucjana Lisa w tym elitarnym wyścigu.

Rozegrany w 1973 roku wyścig był trzydziestą edycją zawodów. Na starcie oprócz Polaków stanęli kolarze z Francji, NRD, Włoch, Holandii i Kuby. Pierwszy etap odbył się 9 lipca w Warszawie. Lucjan Lis wygrał siódmy etap Koszalin - Stargard Szczeciński o długości 170 kilometrów. Zwycięstwo dało mu pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, którego nie oddał już do końca wyścigu.

Lis wygrał klasyfikację generalną, był trzeci wśród najaktywniejszych kolarzy oraz piąty wśród najszybszych kolarzy. Zwycięstwo w Tour de Pologne nie było jedynym sukcesem w dorobku Lucjana Lisa. W 1971 roku sięgnął wraz z drużyną po brąz Mistrzostw Świata, dwa lata później wraz z Tadeuszem Mytnikiem, Stanisławem Szozdą i Ryszardem Szurkowskim wywalczył Mistrzostwo Świata. Z kolei w 1972 roku w Monachium z drużyną zdobył srebro Igrzysk Olimpijskich.

Prywatnie jest ojcem Lucasa Lissa, niemieckiego kolarza torowego i szosowego. Lucjan Lis odszedł 26 stycznia tego roku.