ISSN
Sportowa Historia

EURO 2000

2012-05-24, 15:37   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2000 roku były pierwszymi, które odbyły się na terenie dwóch państw, Belgii i Holandii.

EURO 2000 odbyło się z udziałem szesnastu drużyn, wśród nich zabrakło biało-czerwonych. Polska w grupie eliminacyjnej uplasowała się za Szwecją oraz Anglią, przed Bułgarią i Luksemburgiem.

W turnieju finałowym rywalizację w grupie A wygrała Portugalia przed Rumunią, Anglią i Niemcami. W grupie B najlepsi okazali się Włosi, którzy wyprzedzili Turków, Belgów oraz Szwedów. Grupie C przewodzili Hiszpanie przed Jugosławią, Norwegią i Słowenią. Z kolei grupa D zakończyła się następującą kolejnością Holandia, Francja, Czechy, Dania.

W ćwierćfinale Portugalia pokonała Turcję 2:0, Włosi w takim samym stosunku ograli Rumunię, gospodarze, Holendrzy, rozgromili Jugosławię 6:1, zaś Francuzi wygrali 2:1 z Hiszpanią.

Tym samym w półfinale Francja zmierzyła się z Portugalią, którą pokonała po dogrywce 2:1. W drugim półfinale Holandia zagrała z Włochami po 90. minutach był bezbramkowy remis, a dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Jedenastki lepiej wykonywali Azzurri, którzy wyeliminowali Holendrów, wygrywając 3:1.

2 lipca 2000 roku na stadionie w Rotterdamie odbył się wielki finał Francja – Włochy. W 55. minucie Marco Delvecchio dał tym drugim prowadzenie. Gdy wydawało się, że sprawa mistrzowskiego tytułu jest już rozstrzygnięta, w 94. minucie Sylvain Wiltord doprowadził do remisu, a tym samym dogrywki. W 103. minucie spotkania David Trezeguet dał Francji tytuł Mistrzów Europy.