Początki judo w Austrii

2015-07-24, 10:32   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
W Austrii judo było już znane na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to było one nazywane jeszcze Ju-Jitsu lub Jiu-Jitsu.

Ze względu na fakt, że nikt z japońskich nauczycieli nie był aktywnie pracującym w tym czasie w Austrii ten styl walki był mieszaniną zapasów, boksu i niektórych chwytów obronnych. Pierwszym zidentyfikowanym przedstawicielem w Austrii był popularny zapaśnik Hans Köck.

Mniej więcej w roku 1900 zatrzymał się w Anglii, w której to w tym czasie nauczali Yukio Tani i Sadukasu Ueynishi.  Później Hans Köck powrócił do swojej ojczyzny i tam wprowadził Ju-Jitsu lub Jiu-do (wówczas judo było tak nazywane) do Wiedeńskiego Klubu Lekkiej Atletyki (WAC). W 1905 roku zademonstrował on nawet tę sztukę w wiedeńskiej policji.

Jednym z uczniów Hansa Köcka był znany zapaśnik Henry Baur. Henry Baur po śmierci swojego nauczyciela przejął jedną z sekcji WACu i do roku 1926 zaczął rozwijać Ju-Jitsu. Znanymi uczniami Henry`ego Baura byli inspektorzy policji Josef Diwischek, Otto Pürtner czy Leopold Wunsch. Ciekawym jest, że Josef Diwischek nauczał Ju-Jitsu w Wiedeńskiej Straży Bezpieczeństwa, a jego najbardziej popularnym uczniem był pProf. Franz Rautek, który znany jest ze swoich chwytów w pierwszej pomocy. Niestety 1. wojna światowa przerwała obiecującą pracę pierwszych pionierów... .
Powrót | Źródło: oejv.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.