ISSN
Sportowa Historia

Sport, a Marynarka Wojenna RP

2011-12-13, 14:21   A A A   drukuj  

Zapraszamy do lektury tekstu opowiadającego o historii sportu w Marynarce Wojennej RP.

Dla lepszej orientacji warto przypomnieć skrótowo strukturę organizacyjną Marynarki Wojennej z końca lat dwudziestych i początku lat trzydziestych.

Zlokalizowanemu w Warszawie Kierownictwu Marynarki Wojennej podporządkowane były:

  • Dowództwo Floty, przeniesione w 1924 roku z Pucka do Gdyni, któremu podlegała flota morska przebazowywana stopniowo do Gdyni w miarę postępu prac przy budowie portu wojennego oraz służby nadbrzeżne;
  • Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu;
  • Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku;
  • Flotylla Pińska; Kadra Marynarki Wojennej, prowadząca szkolenia rekruckie w Świeciu n. Wisłą przeniesiona w 1931 roku do Gdyni i podporządkowana Dowództwu Floty;
  • Szkoła Specjalistów Morskich, przeniesiona w 1927 roku ze Świecia do Gdyni i podporządkowana Dowództwu Floty.

W ośrodkach tych wraz z doskonaleniem organizacji i szkolenia Marynarki Wojennej, rozwojem floty morskiej tworzył się i rozwijał sport marynarski. Weterani tego sportu wspominają o pierwszych większych imprezach i sekcjach sportowych, działających już w drugiej połowie lat dwudziestych, szczególnie w "Kadrze" w Świeciu i jednostkach stacjonujących w Gdyni.

Zarządzeniem Kierownictwa Marynarki Wojennej nr 7 z dnia 24 lipca 1930 roku wprowadzone zostały coroczne zawody sportowe Marynarki Wojennej obejmujące sporty morskie(regaty żaglowe i wiosłowe), zawody pływackie, lekkoatletyczne (biegi, skoki, rzuty), strzeleckie, piłkę nożną i wodną.

Jako uczestników w tych zawodach zarządzenie określa reprezentacje:

  • Floty,
  • Flotylli Pińskiej,
  • Kadry Marynarki Wojennej.

Skład uczestników i program zawodów sportowych o mistrzostwo Marynarki Wojennej ulegał zmianom, zgodnie ze zmianami organizacyjnymi wprowadzonymi w Marynarce Wojennej.

I tak rozkaz dzienny Kierownictwa Marynarki Wojennej nr 67 z dnia 25 października 1938 roku, dotyczący wyników zawodów o mistrzostwo MW na 1938 rok wymienia cztery startujące zespoły:

  • Flotę,
  • Flotyllę Rzeczną,
  • Rejon Umocniony Hel,
  • Morski Dywizjon Lotniczy.

Zespołowe zwycięstwo w tych mistrzostwach w lekkiej atletyce, zawodach pływackich i w grach sportowych (piłka nożna, siatkowa i koszykowa) odniosła Flota. Obok dyscyplin wyżej wymienionych odbywały się także zawody pięściarskie, szermiercze i w sportach wodnych.

Wracając do zarania lat trzydziestych, podkreślić należy, że "Kadra" Marynarki Wojennej znana ze swej aktywności i sukcesów sportowych przeniesiona została w 1931 roku do Gdyni, gdzie w Dowództwie Floty znajdował się również bardzo dobrzy sportowcy. Sprzyjało to powstaniu w Gdyni silnego ośrodka życia sportowego Marynarki Wojennej.

Dużą popularnością w środowisku Marynarki Wojennej i Gdyni cieszyło się pływanie. Zwycięzcy wyścigów dookoła mola na Oksywiu zdobywali tytuł mistrza Marynarki Wojennej. Wśród najlepszych zawodników wymieniani są: Rogaliński i Koszlon. Począwszy od 1938 roku pływacy przystąpili do treningów zimowych na basenie w Szkole Morskiej w Gdyni.

Powrót | źródło: Marynarka Wojenna RP
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.