Sportowe podsumowanie 2011 roku cz. 1

2011-12-29, 13:40   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Koniec roku to czas podsumowań, zaczynamy od pierwszych czterech miesięcy. Przed nami styczeń, luty, marzec i kwiecień.

STYCZEŃ

W pierwszym miesiącu 2011 roku polscy kibice żyli przede wszystkim tenisem ziemnym oraz piłką ręczną. W dobrym stylu rok zaczęła Agnieszka Radwańska, która doszła aż do ćwierćfinału Australian Open, ulegając dopiero Belgijce Kim Clijsters. Z kolei do Szwecji pojechali nasi szczypiorniści, by rywalizować w Mistrzostwach Świata. Fani handballu w Polsce liczyli na medal, a jak nie to przynajmniej na awans do turnieju kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie 2012. Ostatecznie skończyło się na ósmym miejscu i nie udało się zdobyć, ani jednego, ani drugiego...

LUTY

W lutym cała Polska żyła wypadkiem naszego jedynka w Formule 1 Roberta Kubicy. Polak uległ wypadkowi podczas rajdu Ronde di Andora, jadąc Škodą Fabią S2000 Evo2 należącą do zespołu DP Autosport. Zawodnik wciąż wraca do zdrowia, jednak coraz częściej pojawiają się informacje o jego szybkim powrocie do ścigania. Ponadto w Poznaniu miały miejsce Halowe Mistrzostwa Świata w hokeju na trawie, które zakończyły się dobrymi występami naszych reprezentantów. Kadra kobiet zajęła piąte miejsce, zaś mężczyźni trzeci raz z rzędu sięgnęli po tytuł wicemistrzów świata. Luty stał również pod znakiem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, a w nich zdobyliśmy cztery medale, trzy z nich, dwa srebrne i jeden brązowy Justyna Kowalczyk, brązowy krążek dołożył również Adam Małysz.

MARZEC

Trzeci miesiąc roku był łaskawy dla fanów siatkówki w finale Pucharu CEV zagrali siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, w którym niestety przegrali w dwumeczu z włoskim Sisley Treviso. Z kolei Asseco Resovia Rzeszów (mężczyźni) oraz MKS Dąbrowa Górnicza (kobiety) dotarły do półfinału tych rozgrywek. Nieźle w Halowych Mistrzostwach Europy spisali się nasi lekkoatleci, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli piąte miejsce z takim samym dorobkiem medali. Po złoto sięgnęli Adam Kszczot w biegu na 800 m oraz Anna Rogowska w skoku o tyczce. Ponadto Adam Małysz zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. 26 marca Orzeł z Wisły zakończył karierę.

KWIECIEŃ

W kwietniu reprezentacja Polski w hokeju na lodzie wzięła udział w Mistrzostwach Świata Dywizji I grupy B. Niestety biało-czerwoni w swojej grupie zajęli czwarte miejsce. Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów zakończyły się dla Polski zaledwie z dwoma medalami. Brązowe krążki zdobyli Aleksandra Klejnowska (kat. 58 kg) oraz Bartłomiej Bonk (kat. 105 kg). Z kolei reprezentacja Polski judoków z Mistrzostw Europy rozgrywanych w Stambule przyjechała zaledwie z jednym brązowym medalem Janusza Wojnarowicza. Trzy brązowe medale zdobyła reprezentacja Polski na mistrzostwach Starego Kontynentu w zapasach konkretnie Iwona Matkowska, Katarzyna Krawczyk oraz Agnieszka Wieszczek-Kordus.