ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: najlepsi młodzi lekkoatleci w Bydgoszczy

2015-07-13, 10:23   A A A   drukuj   Michał Hasik

W dniach 8-13 lipca 2008 roku w Bydgoszczy odbyły się 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce. Po raz pierwszy w historii gospodarzem imprezy tej rangi było polskie miasto.

Decyzja o powierzeniu Bydgoszczy organizacji światowego czempionatu juniorów w lekkoatletyce zapadła w marcu 2006 roku podczas Międzynarodowego Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych w Osace. Zawody były największą imprezą sportową organizowaną dotychczas w Polsce. Wzięło w niej udział 1520 zawodników ze 166 krajów, rywalizujących na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Na mistrzostwach akredytowanych było 160 dziennikarzy, a występy młodych lekkoatletów transmitowała telewizja Eurosport.

Polacy zaprezentowali się na miarę swoich możliwości. Zajęli kilka punktowanych miejsc, a jedyny medal - z najcenniejszego kruszcu - zdobył niespodziewanie w biegu na 200 metrów Robert Szpak. Urodzony w Kołobrzegu sprinter pokonał po zaciętej walce faworyta Egipcjanina Ihaba Al Sayeda Abdelrahmana.

Ciekawostką jest fakt, że bydgoska impreza była dopiero trzecią organizowaną w Polsce pod egidą IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Wcześniej, w 1987 roku, odbyły się w Warszawie mistrzostwa świata w biegach przełajowych, natomiast w 1999 roku, również w Bydgoszczy, zorganizowano mistrzostwa świata juniorów młodszych.

Stadion lekkoatletyczny został przebudowany specjalnie z myślą o światowej imprezie. Koszt generalnego remontu wyniósł prawie 42 miliony złotych. Po jego zakończeniu obiekt mógł pomieścić ponad 20 tysięcy osób (wszystkie miejsca siedzące).