115. rocznica urodzin mistrza kolarskiego

2012-03-16, 10:18   A A A   drukuj

Gdyby żył obchodziłby dziś swoje 115 urodziny. W swoich czasach z pewnością zaliczany był do czołówki zarówno polskich, jak i europejskich kolarzy. Mowa o Józefie Lange.

Lange urodził się dokładnie 16 marca 1897 roku w Warszawie. Z wykształcenia był mistrzem garbarskim. Przygodę z prawdziwym sportem zaczynał w Warszawskim Towarzystwie Cyklistów. To właśnie jeżdżąc w barwach tego klubu pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Paryża w 1924 roku. Wówczas polska reprezentacja jechała po „naukę” i nikt nie wiązał większych nadziei na sukces biało-czerwonych. Polska ekipa liczyła wówczas 75 zawodników, jednak ich wyjazd był możliwy dzięki zbiórce pieniężnej od społeczeństwa. Tymczasem Lange wraz z Franciszkiem Szymczakiem, Tomaszem Stankiewiczem i Janem Łazarskim sprawili ogromną niespodziankę, zdobyli srebrny medal na 4000 m. Był to pierwszy medal olimpijski dla Polski! Lange na tej samej imprezie zajął piąte miejsce w wyścigu na 50 km.

Miał okazję startować również cztery lata później na igrzyskach w Amsterdamie, zajął 6-7. miejsce na 1000 m ze startu zatrzymanego, a w konkurencji 4000 m drużynowo Polacy odpadli w ćwierćfinale. W swojej karierze Józef Lange reprezentował również barwy Legii Warszawa. W 1921 roku zdobył mistrzostwo Polski w wyścigu szosowym. Zmarł 11 sierpnia 1972 roku w Warszawie.