ISSN
Sportowa Historia

"80 lat polskiej siatkówki"

2014-02-18, 09:16   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Mimo dużej popularności siatkówki, w Polsce książki poświęcone tej dyscyplinie wydaje się bardzo rzadko. Jedynym autorem, który stara się w licznych opracowaniach dokumentować dzieje volleya nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie, jest Krzysztof Mecner. Jedną z pierwszych publikacji tego autora jest pozycja „80 lat polskiej siatkówki".

Książka o podtytule „Od przebijanki do Ligi Światowej" ukazała się w 2001 roku. Krzysztof Mecner opisał w niej dzieje siatkówki w latach 1921-2001, co zajęło mu ponad 350 stron. Publikacja wydana została w formie albumu – w twardej okładce, na kredowym papierze i z dużą liczbą zdjęć, pochodzących z archiwów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także zbiorów autora i fotografa Jerzego Kleszcza. Mimo że książka jest bogato ilustrowana, elementy graficzne nie górują nad tekstem. W „80 latach polskiej siatkówki" Mecner dosyć dokładnie opisał dzieje volleya, dzięki czemu jego dzieło stanowi niezwykle cenne źródło informacji dla wszystkich fanów tej dyscypliny.

Książkę otwiera rozdział zatytułowany „Historia siatkówki w Polsce i na świecie". Liczy on zaledwie kilka stron, a autor pisze w nim m.in. o wynalazcy gry, Williamie G. Morganie oraz o powstaniu PZPS. Następna część publikacji poświęcona została męskiej i żeńskiej reprezentacji kraju. Krzysztof Mecner opisuje w niej postawę polskich drużyn narodowych w kolejnych latach, zamieszczając przy tym wykaz wszystkich spotkań seniorskich kadr. Na końcu rozdziału znaleźć można podsumowanie występów Polaków w najważniejszych turniejach – mistrzostwach świata i Europy, Pucharze Świata, Lidze Światowej (w przypadku kadry kobiet jest to Grand Prix), a także igrzyskach olimpijskich. Całość uzupełnia spis reprezentantów i reprezentantek, którzy do 2001 roku zaliczyli choć jeden występ w drużynie narodowej.

Kolejny rozdział opracowania poświęcony został kadrom juniorskim – juniorom, juniorkom, kadetom i kadetkom. Na nim kończy się część książki dotycząca siatkówki reprezentacyjnej. Rozdziały IV-VI spożytkowane zostały na opis zmagań polskich klubów w europejskich pucharach, lidze i Pucharze Polski. Tutaj również, obok tekstu, nie brakuje zdjęć i spisu meczów w kolejnych sezonach. Publikację Krzysztofa Mecnera zamyka krótki rozdział poświęcony siatkówce plażowej.

Książka „80 lat polskiej siatkówki" jest więc obszernym źródłem wiedzy na temat historii jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Mimo że nie jest to opracowanie pionierskie, gdyż autor przy jego tworzeniu korzystał m.in. z pozycji „Zarys historii piłki siatkowej w Polsce 1919-1958" czy publikacji Jacka Busza „Mocne przebicia", jest to dzieło uaktualnione i wzbogacone o informacje pochodzące z innych źródeł – roczników gazet sportowych, monografii klubowych i archiwów PZPS. Warto docenić ogrom pracy, którą Krzysztof Mecner włożył w powstanie książki będącej nieocenionym wkładem w dokumentację i popularyzację dziejów siatkówki w naszym kraju.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.