ISSN
Sportowa Historia

Amazonki w sporcie

2013-10-30, 06:18   A A A   drukuj   Diana Popek

Wielu z Nas powie, że sport to zdrowie. Bardzo często odgrywa on wielką rolę w zdrowiu nie tylko fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym.

Kobiety, które przeszły mastektomię tzw. amazonki tworzą ruch, którego celem i zadaniem jest wspieranie siebie nawzajem w trudnych chwilach, jak również pomoc w odnalezieniu się w życiu po chorobie. Jednym ze sposobów jaki jest proponowany dla amazonek jest aktywność fizyczna. Amazonki rozmawiają, wspierają, pokazują tym kobietom, które boją się mówić o chorobie, że warto jest wyjść z domu i zrobić coś dla siebie. Pokazują jak cieszyć się życiem pomimo rożnych zmartwień i problemów jakie nas otaczają. Aktywność fizyczna jest też swojego rodzaju terapią. Amazonki same wybierają w czym chcą się realizować, zajęcia są również przystosowane do ich możliwości zdrowotnych. Jedne panie wybierają taniec, inne pływanie jeszcze inne jeździectwo. Uprawiają również sport zawodowo, jak na przykład reprezentantka Polski, medalistka Mistrzostw Polski Juniorów Andżelika Ojczenasz zawodniczka Unii Solec Kujawski. Owszem nie wszystkie pani sport uprawiają zawodowo, często jest to amatorskie, ale najważniejsza jest satysfakcja i zadowolenie z życia. W tym celu organizowana jest Ogólnopolska Spartakiada Amazonek, której tradycje sięgają 1995 roku Zjeżdżają się na nią amazonki z całej Polski. Jest to czas wspólnych zawodów, radości, rozmów, integracji. Pierwsza spartakiada odbyła się w Wągrowcu. Później gospodarzem był chociażby Ciechocinek. Ostatnia spartakiada odbyła się Szczecinku. Udział wzięły 34 zespoły sportowe, w takich konkurencjach jak bieg z jajkiem, strzelanie z wiatrówki, z łuku, chodzenie na tzw. „nartach", bieg w portkach dla trzech osób zszytych po boku i bieg w goglach. Zawody te mają przede wszystkim wymiar sportowy.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.