Historia gry w piłkę ręczną ma ponad 2500 lat tradycji. Już w starożytności była ona prekursorem obecnych dyscyplin.
Jedną z pierwszych gier, będąca podobną do piłki ręcznej była „Urania" - praktykowana przez starożytnych Greków, opisana przez Homera w „Odysei". Historia piłki ręcznej może sięgać także do czasów Starożytnego Rzymu, w którym to grano w „Harpaston" - znajdowały się w niej elementy piłki ręcznej i rugby.
29 października 1917 roku to najważniejsza data w historii piłki ręcznej ery nowożytnej. Max Heiser w Berlinie zdefiniował reguły torballu, które potem dotyczyły piłki ręcznej. Uważał on, że piłka ręczna jest grą dla dziewcząt, jednakże podbiła ona bardzo szybko świat mężczyzn. Carl Schelenz dostosował zasady gry dla panów, dlatego gra ta stała się popularną dla obojga płci. Schelenz zmniejszył piłkę i dopuścił pojedynki zawodników, przez co dyscyplina ta stała się bardziej dynamiczna.
Piłka ręczna rozprzestrzeniła się na arenie międzynarodowej, gdy sport ten stał się popularny w Austrii. W 1925 roku odbył się pierwszy międzynarodowy mecz między Austrią i Niemcami. W 1928 roku został założony Międzynarodowy Związek Piłki Ręcznej - IHAF. Założony przez 11 krajów IHAF był wielkim przełomem w historii piłki ręcznej, która odtąd była uznawana jako międzynarodowy sport. Po drugiej wojnie światowej następca IHAF założył Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. Do dzisiaj rozgrywane są Mistrzostwa Świata i Europy w piłce ręcznej. Poza Europą gra ta znana jest także w Afryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i niektórych krajach arabskich.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Związek Piłki Ręcznej w Polsce
Data powstania organizacji: 1928
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej – IHF (11 lipca 1946), Europejska Federacja Piłki Ręcznej – EHF (17 listopada 1991)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki ręcznej
jesień 1917 – niemieccy strażnicy pokazali internowanym w obozie jenieckim żołnierzom Legionów Polskich zasady gry w piłkę ręczną
początek lat 20. – szczypiorniak znajduje się w ramach Polskiego Związku Lekkoatletyki
1925 – szczypiorniak staje się częścią Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych
3 kwietnia 1926 – PZPiGR zmienia nazwę Polski Związek Gier Ruchowych zrzeszając zawodników szczypiorniaka
WIĘCEJ