Czy wiesz, że: biegowe początki "Orła z Wisły"

2016-03-27, 10:04   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Alexander Nilssen
Czy wiesz, że na początku swojej kariery sportowej Adam Małysz uprawiał kombinację norweską?

„Orzeł z Wisły” rozpoczął swoją przygodę ze sportem od uprawiania kombinacji norweskiej - dyscypliny łączącej skoki i bieg narciarski. 18 stycznia 1991 roku wystartował w mistrzostwach TOZN na Maleńkiej Krokwi. Rok później wystąpił w drużynach mistrzostwach Polski. Małysz był wyróżniającym się zawodnikiem w kraju w swojej kategorii wiekowej. W nagrodę został wysłany na początku 1993 roku na zawody seniorskiego Pucharu Świata do  Oberstdorfu. W ekipie znajdował się również były trener skoczków Łukasz Kruczek. Adam zajął jednak odległe miejsce.

W kolejnym sezonie dominował na krajowym podwórku – został mistrzem Polski juniorów w rywalizacji indywidualnej, w parach oraz drużynie. Uczestniczył w drużynowych zawodach Pucharu Świata w dwuboju w Oberwiesenthal. Później, pod wpływem swojego wujka – Jana Szturca – porzucił kombinację na rzecz skoków narciarskich. Jeszcze w 1994 roku trafił do kadry prowadzonej przez Czecha Pavla Mikeskę i zadebiutował w zawodach z cyklu Pucharu Świata (zajął 55. miejsce w Planicy).
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.