ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: Janusz Kusociński zaczynał od piłki nożnej

2015-07-19, 09:42   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że najsłynniejszy polski długodystansowiec uprawiał piłkę nożną zanim został biegaczem?

Początki kariery sportowej „Kusego” datują się na 1924 rok. W tym czasie, jako zapalony piłkarz, grywał w drużynie Ożarowianki Ożarów Mazowiecki. Dość szybko uświadomił sobie jednak, że jego powołaniem są biegi długie. Zapisał się do Robotniczego Klubu Sportowego Sarmata w Warszawie, gdzie zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Po czterech latach przeniósł się do klubu Warszawianka, z którym był związany do 1939 roku.

Kusociński startował na dystansach od 800 metrów do 10 kilometrów. Był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą kraju w biegach średnio i długodystansowych. Został złotym medalistom olimpijskim w Los Angeles (1936) w biegu na 10 kilometrów. Dwa lata wcześniej wywalczył drugie miejsce na tym samym dystansie podczas rozgrywanych w Turynie mistrzostw Europy. Karierę sportową polskiego olimpijczyka przerwał wybuch II wojny światowej. Rok później „Kusy” został rozstrzelany przez gestapo w Palmirach pod Warszawą w ramach trwającej akcji eksterminacji polskiej inteligencji.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.