ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: pierwsza edycja Tour de Pologne

2015-01-25, 11:21   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy wiesz, że rozegrana w dniach 7-11 września 1928 roku pierwsza edycja wyścigu Tour de Pologne nosiła wówczas nazwę I Biegu Kolarskiego dookoła Polski. 

Na jego starcie stanęło 71 kolarzy, a trasę o długości 1500 km najszybciej przejechał Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarskiego. Za organizację pierwszej edycji wyścigu odpowiadało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz „Przegląd Sportowy”. Do wybuchu II wojny światowej odbyły się jeszcze cztery edycje tej imprezy. Zawody reaktywowano w 1947 roku dzięki zaangażowaniu Polskiego Związku Kolarskiego, wydawcy prasowego „Czytelnik” oraz grupy dziennikarzy i od tego czasu są organizowane nieprzerwanie do dziś. Do roku 1992 odbywały się jako wyścig amatorski, później – za sprawą Czesława Langa – zyskały na prestiżu stając się wyścigiem dla zawodowców. Obecnie Tour de Pologne znajduje się w kalendarzu UCI World Tour, skupiającym 14 największych kolarskich zawodów etapowych na świecie.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.