ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: pierwsze piłkarskie rozgrywki w systemie ligowym

2015-04-05, 10:35   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy wiesz, że pierwsze rozgrywki piłkarskie w systemie ligowym w niepodległej Polsce odbyły się w 1927 roku? Mistrzem kraju została drużyna Wisły Kraków.

Wcześniej, w latach 1920-1926, rozgrywki toczone były w systemie pucharowym. Brali w nich udział mistrzowie poszczególnych regionów: zachodniego, wschodniego i południowego.

Co ciekawe, pierwsze regularne rozgrywki ligowe odbyły się bez aprobaty Polskiego Związku Piłki Nożnej, który był skonfliktowanym z tworzącym je zespołami. Z tego powodu w walce o mistrzostwo kraju nie uczestniczyła Cracovia, uważana w tamtych czasach za jeden z najmocniejszych polskich klubów. Jej miejsce zajął inny „reprezentant” Grodu Kraka – Jutrzenka Kraków.

Ciekawostką był udział rozgrywkach nieistniejącej już, pochodzącej z Lwowa żydowskiej drużyny Hasmonea. Drugim przedstawicielem tego miasta była wielce utytułowana (cztery mistrzostwa Polski przed wojną) Pogoń, zaś trzecim Czarni.

Tytuł najlepszej drużyny w kraju wywalczyła Wisła Kraków, która w decydującym meczu pokonała 1. FC Katowice 2:0. Spotkanie zostało zakończone w 72 minucie, gdy piłkarze z Katowice zdecydowali się - na znak protestu przeciwko nieuczciwemu sędziowaniu - opuścić murawę boiska. Królem strzelców został Henryk Reyman z Wisły Kraków z 37 trafieniami na koncie. Często jest mu przypisywana jednak bramka więcej, którą zdobył z rzutu karnego w meczu z 1. FC Katowice, gdy piłkarze tego klubu zeszli już z boiska.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.