ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: pierwsze skoki narciarskie

2015-10-18, 11:07   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że historia skoków narciarskich w Polsce sięga początków XXI wieku?

Pierwsze wzmianki o skokach narciarskich pojawiły się w polskiej prasie w 1895 roku.  O zawodach w Holmenkollen wspominał wtedy nieistniejący już tygodnik ilustrowany „Wędrowiec”.

Pierwsze skoki na ziemiach polskich oddano kilkanaście lat później, w 1907 roku w miejscowości Sławsk koło Lwowa (dziś znajdującej się w granicach Ukrainy). Pierwszą osobą, która wykonała skok był... Węgier Mathias Zdarsky, pionier alpejskiego narciarstwa zjazdowego, uważany również za twórcę nowoczesnych technik zjazdowych. Zdarsky miał wielu przyjaciół wśród Polaków. Przyjaźnił się między innymi z Henrykiem Bobkowskim, oficerem armii austro-węgierskiej oraz generałem Wojska Polskiego, czy polskim pisarzem Ferdynandem Goetelem. Podczas organizowanego we Lwowie kursu narciarskiego Węgier zapoznał jego uczestników z tajemnicą budowy skoczni oraz osobiście zademonstrował technikę skoków. 

W późniejszych latach podwaliny pod skoki narciarskie w Polsce kładli też inni obcokrajowcy - Norweg Werner Werenskieold, a także Austriacy Seep Oberder i Geor Bilgeri, którzy w latach 1912-1914 pracowali we Lwowie. W tych samych latach na szkolenia do Szwajcarii i Norwegii wyjeżdżali Aleksander Bobkowski, późniejszy prezes Polskiego Związku Narciarskiego i inicjator budowy kolei linowych na Kasprowy Wierch i Gubałówkę oraz taternik i alpinista Adam Kroebel. Obaj po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęli organizowanie kursów nauki jazdy i skoków narciarskich.

Na początku lat 20. XX wieku skakano m.in. w Zakopanem na Antałówce, Kalatówkach, w Dolinie Jaworzynce, w Wiśle na Baraniej Górze, w Głębcach, Krynicy czy Worochcie (obecnie Ukraina). Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski zorganizowano w 1920 roku. Zawody odbyły się na Antałówce według przepisów Austriackiego Związku Narciarskiego. Powstały rok wcześniej Polski Związek Narciarski nie miał wtedy jeszcze własnych. W mistrzostwach zwyciężył Leszek Pawłowski, oddając skok na odległość 14 metrów. Uzyskał notę 2,35 pkt. i wyprzedził Franciszka Bujaka z SN PTT (nota 2,55 pkt.) oraz R. Łuszczyńskiego z SN AKT (nota 2,68 pkt.).

Przełom w polskich skokach narciarskich nastąpił w 1925 roku po zbudowaniu Wielkiej Krokwi według projektu architekta Karola Stryjeńskiego. Nowy obiekt gwarantował kilkudziesięciometrowe skoki. Pierwszym rekordzistą skoczni został późniejszym olimpijczyk Stanisław Gąsienica Sieczka, który podczas zawodów otwierających obiekt w trudnych warunkach atmosferycznych (silny padający deszcz) oraz przy skróconym rozbiegu wylądował na 36 metrze. Siedem lat później dwukrotnie dłuższą odległość na Wielkiej Krokwi uzyskał słynny Stanisław Marusarz.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.