Czy wiesz, że: pierwszy polityczny walkower

2016-04-17, 18:37   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że w 1934 roku reprezentacja Polski nie wystąpiła w meczu rewanżowym eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej przeciwko Czechosłowacji? Powodem był konflikt o Zaolzie.

W eliminacjach do mistrzostw świata we Włoszech w 1934 roku wystartowały 32 drużyny narodowe. W grupie 5 rywalizowały tylko dwie ekipy, co oznaczało, że o awansie do światowego czempionatu decydował dwumecz Polski z Czechosłowacją. W pierwszym spotkaniu rozegranym 15 października 1933 roku na stadionie Legii w Warszawie wygrali goście 2:1. Historyczną, bo pierwszą w walce o awans do mundialu, bramkę dla naszej drużyny zdobył Henryk Martyna. 

Rewanż miał się odbyć 15 kwietnia 1934 roku na stadionie praskiej Sparty. Cztery dni przed spotkaniem Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalną notę dyplomatyczną, w której informowało, że z uwagi na trwający konflikt polityczny z Czechosłowacją o Zaolzie do rywalizacji nie dojdzie. Polskim piłkarzom nie wydano paszportów. Decyzja polityczna opóźniła debiut w kadrze legendarnego napastnika Ernesta Wilimowskiego. Niespełna 18-letni piłkarz, broniący barw Ruchu Wielkie Hajduki, otrzymał swoje pierwsze powołanie właśnie na mecz z Czechosłowacją.

Mecz potraktowano jako walkower na korzyść gospodarzy, którzy we Włoszech doszli aż do finału, przegrywając po dogrywce ze Squadra Azzurra 2:1. Z kolei Biało-Czerwoni zamiast pojechać do Pragi, rozegrali mecz towarzyski z reprezentacją Warszawy. Zwyciężyli 2:0, a jedną z bramek zdobył debiutant Wilimowski, który cztery lata później podczas mistrzostw świata we Francji został pierwszym strzelcem 4 bramek w jednym meczu (przegrana z Brazylią 5:6).
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.