ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: Polak był najlepszym kopaczem w NFL?

2015-03-29, 14:17   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/BrokenSphere
Czy wiesz,  że Ryszard Szaro - grający w latach 70-tych w barwach New Orlean Saints - został wybrany w 1976 roku najlepszym kopaczem w NFL (National Football League)?

Zanim trafił do NFL (zawodowa liga futbolu amerykańskiego – przyp. redakcja) przez rok grał w amatorskiej Atlantic Coast Football League. W 1974 po rozwiązaniu ACFL przeszedł do drużyny Philadelphia Bell, występującej w World Football League, która miała być bezpośrednią konkurencją dla NFL. Grał na tyle dobrze, że trenerzy zespołu Philadelphia Eagles zdecydowali się na jego transfer. Były to pierwsze w historii przenosiny z ligi WFL do NFL, a Rich Szaro – jak nazywali go koledzy i kibice, został pierwszym Polakiem  z profesjonalnymi kontraktem w National Football League.

W zespole z Filadelfii Szaro nie zagrał nawet minuty. Dopiero po transferze do New Orlean Saints zaliczył debiut i mógł liczyć na regularne występy na pozycji placekickera, czyli kopacza. W ciągu czterech lat rozegrał dla tego klubu 43 mecze, w których zdobył łącznie 37 punktów z kopnięć (tzw. field golas) oraz 82 punktów dodatkowych po bezpośrednim przyłożeniu (tzw. extra points). W swoim drugim sezonie w nowojorskiej drużynie trafił 18 z 23 kopnięć, co było najlepszą średnią w lidze. Doceniły to władze NFL przyznając mu tytuł najlepszego kopacza. W 1979 roku rozegrał jedno spotkanie w barwach New Jork Jets. Rok później oficjalnie zakończył swoją karierę.

W NFL grało dotychczas czterech Polaków. Poza Ryszard Szaro byli to Ryszard Maniecki (1996-1998), Czesław Marcol (1972-1980) oraz występujący od 2000 roku w Oakland Raiders Sebastian Janikowski. Kilka dni temu kontrakt z klubem Minnesota Vikings podpisał urodzony w Oleśnicy Babatunde Aiyegbusi.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.