ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: Polonia Bytom zdobyła tytuł w europejskich pucharach

2015-07-26, 14:33   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że Polonia Bytom wygrała europejskie puchary w piłce nożnej? W 1965 roku w dramatycznych okolicznościach zwyciężyła w rozgrywkach Intertoto.

Puchar Intertoto, potocznie zwany Pucharem Lata, był turniejem piłkarskim rozgrywanym w latach 1961-2008. Uczestniczyły w nim zespoły klubowe, które nie zakwalifikowały się do głównych rozgrywek europejskich organizowanych przez UEFA. W sezonie 1964/1965 w rozgrywkach Pucharu Intertoto triumfowała drużyna Polonii Bytom, która do dzisiaj pozostaje jedynym polskim klubem piłkarskim z wywalczonym tytułem europejskim.

W fazie grupowej piłkarze z Bytomia okazali się lepsi od francuskiego RC Lens, niemieckiego Schalke 04 Gelsenkirchen oraz szwedzkiego Degerfors IF. Co ciekawe, pierwsze trzy zespoły uzyskały taką samą ilość punktów, dlatego o kolejności w grupie decydował bilans bramkowy. Najwięcej zdobytych i najmniej straconych goli zanotowali poloniści (18-6) i to oni awansowali dalej. W ćwierćfinale bytomianie rozegrali dwumecz z SC Karl-Marx-Stadt. Porażkę w meczu wyjazdowym 0:2 powetowali sobie u siebie w domu, gdzie wygrali aż  4:1, co dało im awans do najlepszej „czwórki” turnieju. 

W półfinale powtórzył się scenariusz z poprzedniej rundy – Polonia musiała odrabiać straty z pierwszego spotkania, które przegrała - tym razem w stosunku 0:1 - z francuskim RFC de Liège . W rewanżu Ślązacy strzelili trzy bramki przy jednej straconej i to oni cieszyli się z awansu do ostatniej fazy turnieju. Ich finałowym przeciwnikiem była niemiecka drużyna SC Lipsk . W pierwszym meczu na Zentralstadion w obecności 10 tysięcy widzów bytomianie ulegli rywalowi aż 0:3.  Rewanż zaczął się źle dla gospodarzy – w 20 minucie stracili bramkę po strzale Löwa. Do zwycięstwa w dwumeczu potrzebowali wówczas aż pięciu goli. Poloniście nie podłamali się jednak takim obrotem sprawy. Huraganowe ataki zamieniali w kolejne trafienia. Piąte, dające upragniony puchar, zdobyli dopiero w 88 minucie, a jego autorem był Norbert Pogrzeba.

Polonia zagrała w drugim meczu finałowym w następującym składzie: Szczęsny, Józef Dymarczyk, Walter Winkler (opuścił boisko w 77`), Zygmunt Anczok, Bogusław Widawski, Ryszard Grzegorczyk, Jan Banaś, Gerhardt Lukoszczyk, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak

Ciekawostką jest fakt, że dwumecz przeciwko SC Lipsk nie był debiutem Polonii Bytom w finale Pucharu Intertoto. Rok wcześniej bytomianie dotarli do ostatniej fazy tych rozgrywek, w której ulegli w bezpośrednim meczu 0:1 czechosłowackiej drużynie Slovnaft Bratysława.

W późniejszych latach do sukcesów bytomskiej Polonii starała się nawiązać krakowska Wisła, która trzykrotnie wygrywała fazę grupową Pucharu Intertoto.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.