ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: polski mistrz olimpijski opatentował super młot

2016-02-14, 13:21   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Roger Gor
Czy wiesz, że Szymon Ziółkowski opatentował swój własny młot? Sprzęt wykonała firma Polanik z Piotrkowa Trybunalskiego.

Szymon Ziółkowski to jeden z najbardziej utytułowanych i doświadczonych młociarzy na świecie. W swojej bogatej kolekcji medalowej ma złoto z igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), dwa złote medale mistrzostw świata (2001 i 2005) oraz brąz mistrzostw Europy (2012). Startował na pięciu kolejnych igrzyskach olimpijskich (1996-2012). Poza sukcesami sportowymi, Ziółkowski osiąga również sukcesy zawodowe.

W 2011 roku Polak zaprojektował i opatentował nowy model młota dla mężczyzn (7,26 kg) i kobiet (4 kg). Młot o nazwie „Ziółkowski” został wykonany przez firmę Polanik z Piotrkowa Trybunalskiego. W porównaniu z innymi modelami, został obniżony środka ciężkości całego sprzętu - znajduje się w głowicy, czyli w kuli, ponad centymetr poniżej środka. Sprzęt szybko uzyskał certyfikat światowej federacji IAAF i po dziś dzień jest używany podczas największych międzynarodowych imprez lekkoatletycznych.

Młotem zaprojektowanym przez Szymona Ziółkowskiego rzuca m.in. Paweł Fajdek. Podczas  5. Memoriału Kamili Skolimowskiej modelem „Ziółkowski Hammer Black” ustanowił rekord Polski – 83,48 m.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.