ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: polski pływak rozważał zmianę obywatelstwa

2015-08-16, 09:50   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Mateusz Giełczyński
Czy wiesz, że Mateusz Sawrymowicz kilka lat temu rozważał zmianę obywatelstwa? Powodem był brak odpowiedniego wsparcia finansowego.

Nasz pływak w 2007 roku w Melbourne, w wieku zaledwie 20 lat, sięgnął po tytuł mistrza świata na dystansie 1500 metrów kraulem. Jego triumf został bardzo hucznie przyjęty w kraju. Sawrymowicz pojawiał się w wielu rankingach i plebiscytach, udzielał wielu wywiadów. Niestety jego popularność nie przełożyła się na finanse. Polak nie mógł znaleźć strategicznego sponsora, który zapewniłby mu spokojne przygotowania do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Sawrymowicz w kilku rozmowach z dziennikarzami dobitnie dał do zrozumienia, że sytuacja finansowa polskich pływaków, w porównaniu z przedstawicielami innych dyscyplin sportu, pozostawia wiele do życzenia. Zaznaczył jednak, że nie ściga się dla pieniędzy, ale chciałby zapewnić sobie spokojną przyszłość, co jest możliwe w innych krajach.

Rok później Sawrymowicz nie stanął na olimpijskim podium. Jego występ był bardzo rozczarowujący, a uzyskany wynik - o prawie pięć sekund gorszy niż w Melbourne - wystarczył do zajęcia ledwie 9. miejsca. W późniejszych latach Sawrymowicz nie nawiązał do swoich wielkich osiągnięć. Ostatni sukces zanotował w 2011 roku w Debreczynie podczas mistrzostwa Starego Kontynentu na basenie 25-metrowym, gdzie zdobył złoty medal. Więcej już nie wracał do kwestii zmiany obywatelstwa.

W ostatnich latach Polak podjął próbę powrotu do światowej czołówki. Zawiesił starty na basenie na rzecz pływania długodystansowego na otwartych akwenach. Debiut na mistrzowskiej imprezie nastąpił w tym roku podczas niedawno zakończonych mistrzostw świata w Kazaniu. W wyścigu na dystansie 10 kilometrów Polak zajął odległe 22. miejsce. Na 2,5 km przed metą zajmował medalową pozycję, jednak szybko zaczął tracić siły. Ostatecznie dopłynął do mety ze stratą ponad 1 minuty do zwycięzcy – Amerykanina Jordana Wilimovsky`ego.

Swego czasu było głośno o propozycji zmiany obywatelstwa, jaką otrzymał z Kuwejtu świetny polski kraulista, specjalista od dystansów sprinterskich Bartosz Kizierowski. Polak szybko jednak odrzucił ofertę z Bliskiego Wschodu.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.