ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: wykluczony przez zarobki

2015-02-08, 09:51   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że wysokie zarobki Stanisława Cyganiewicza wykluczyły go z walki o tytuł najlepszego sportowca roku w Polsce.

Polski zapaśnik Stanisław Cyganiewicz (pseudonim „Zbyszko”) - trzykrotny mistrz świata w zapasach, zdobywca brylantowego pasa i mistrz świata w wolnej amerykance, był jednym z głównych kandydatów do tytułu najlepszego sportowca roku w Polsce w pierwszej edycji tego plebiscytu (1926 rok). Walka o zwycięstwo miała się rozstrzygnąć pomiędzy nim a Wacławem Kucharem – filarem reprezentacji Polski w piłce nożnej, zawodnikiem Pogoni Lwów. Okazało się jednak, że Cyganiewicz dzięki swoim występom na macie zarabiał krocie. Jego majątek szacowany był na około 3 miliony ówczesnych dolarów. Redakcja „Przeglądu Sportowego”, która organizowała plebiscyt, uznała, że zarabianie na karierze sportowca jest sprzeczne z zasadami barona Pierre’a de Coubertina. Twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich uważał, że sport powinien służyć wyłącznie rozwojowi fizycznemu, duchowemu i intelektualnemu. Tym samym kandydatura polskiego zapaśnika została odrzucona, a zwycięstwo przypadło Kucharowi.

Materiał na podstawie: forbes.pl/wikipedia.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.