Dlaczego warto badać historię sportu?

2015-08-17, 10:31   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons
Z jednej strony co raz częściej mówi się o większym zainteresowaniu historią sportu, z drugiej strony można odnieść wrażenie, że nadal opór materii jest dość spory.

Swego czasu znany historyk Tadeusz Łepkowski napisał „nieuznawanie sportu jako ważnej, integralnej części narodowej historii prowadzi do jej okrojenia, a nawet zafałszowania”. Można odnieść wrażenie, że choć słowa te mają już swoje lata to wciąż są aktualne. O ile pasjonaci sportu dostrzegają potrzebę badania przeszłości historii pod tym kątem, to wciąż jest on z boku takich dziedzin jak malarstwo, muzyka, czy film.

Sport jest jednak takim samym zjawiskiem społecznym, a więc i historycznym, jak nauka, oświata, teatr, technika i wiele innych dziedzin związanych bezpośrednio z ogólnym procesem rozwoju społeczeństwa, wychowania i kultury. Bez cienia wątpliwości sport stanowi integralną cześć historii danego miasta, regionu i środowiska, społeczeństwa, narodu, czy też państwa, a zbadanie jego przeszłości pozwala pełniej naświetlić i zinterpretować obraz dziejów.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.