ISSN
Sportowa Historia

Dobrosława Miodowicz-Wolf

2014-04-16, 09:51   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/alanmort
Dobrosława Miodowicz-Wolf urodziła się 18 sierpnia 1953 roku w Krakowie. Z wykształcenia była etnografem, pracowała w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jednak to nie była jej jedyna pasja, etnografia nieraz musiała ustąpić miejsca górom.

Dobrosława Miodowicz-Wolf zwana również „Mrówką” przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w 1970 roku. Doświadczenia nabierała w Tatrach. W 1972 roku wraz z Januszem Mączką i Markiem Rusinowskim dokonała pierwszego zimowego wejścia filarem wschodniej ściany Zadniej Baszty. Cztery lata później wraz z mężem Janem Wolfem weszła drogą Koguta na Mały Jaworowy Szczyt. Podczas przejścia zimowego wytyczyła nową drogę na Jaworowy Szczyt jak i wschodniej ścianie  Galerii Gankowej, Łomnicy, Żółtej Ścianie i w masywie Młynarza. Nowe szlaki wytyczyła również wchodząc na Zamarłą Turnię i Wołową Turnię.  Sukcesy w Tatrach sprawiły, że zaczęła wspinać się na całym świecie. Wspinała się w Alpach, Kaukazie, a także w Pamirze i Karakorum. Podbój Alp zaczęła w 1976 roku, wówczas dokonała drugiego przejścia drogą Guillota na Mont Blanc du Tacul. Tego samego roku przeszła drogę Philipp-Flamm na północno-zachodniej ścianie Punta Tissi w Dolomitach. W 1977 roku dokonała pierwszego kobiecego przejścia drogi przez Deskę na północnej ścianie Ułłu Tau Czarna. W wyprawie tej towarzyszyły jej Anna Okopińska i Halina Krügier-Syrokomska. Do cennych wejść „Mrówki” należy również zaliczyć przejście kuluarem Couturiera na północnej ścianie Aiguille Verte jak i pokonanie drogi Voie Major na wschodniej ścianie Mont Blanc. W cztery dni przeszła drogę przewodników na północnej ścianie Petit Dru, zmierzyła się również z północną ścianą Marmolada di Rocca oraz Via Paolo VI na Filarze Trofany.

Zdobycie szczytu Korzeniewskiej w Pamirze w 1980 roku było wejściem przez „Mrówkę” na pierwszy w jej życiu siedmiotysięcznik. W 1983 roku zdobyła Szczyt Komunizmu, zaś rok później brała udział w wyprawie na K2 w Karakorum, gdzie wspięła się na wysokość 7350 m. n. p. m. 14 lipca 1985 roku Dobrosława Miodowicz-Wolf przekroczyła magiczną granicę 8000 m podczas samotnej próby wejścia na Nanga Parbat (8126m), gdzie udało jej się wejść na wysokość 8050 m. W 1986 roku Miodowicz-Wolf wraz z Wandą Rutkiewicz, Anną Czerwińską i Krystyną Palmowską brały udział w kolejnej wyprawie na K2. Stanowiły one samodzielny zespól w międzynarodowej wyprawie z 8 państw. Mrówka jako jedyna ze swojej grupy brała udział w ataku szczytowym. Była już bardzo bliska celu, doszła do 8500 m. n. p. m., jednak doszło do gwałtownego załamania się pogody i konieczny był odwrót. Podczas zejścia pomagała innym poświęcając własne życie. Zmarła 10 sierpnia 1986 roku na liniach poręczowych na wysokości ok. 7100 m. W 1987 roku jej ciało zostało pochowane u podnóża góry w lodowej szczelinie.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.