ISSN
Sportowa Historia

Dolina Szwajcarska

2014-12-01, 09:22   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons
Przed wojną warszawskie łyżwiarstwo skupiało się wokół Doliny Szwajcarskiej.

Dolina Szwajcarska to legendarny warszawski ogród wypoczynkowo-rozrywkowy powstały w 1786 roku, istniejący do wybuchu Powstania Warszawskiego.

To właśnie w tym miejscu działało Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, którego powstanie datuje się na rok 1893. Choć już w 1888 roku powstał komitet organizacyjny. Swą działalność skupiało pierwotnie wokół lodowiska na zamarzającym stawie pośrodku toru kolarskiego na Dynasach, później kojarzone było nierozłącznie właśnie z Doliną Szwajcarską przy ul. Chopina. WTŁ propagowało przede wszystkim łyżwiarstwo, ale nie tylko. Jeżdżono także na wrotkach, uprawiano gimnastykę, szermierkę oraz tenis. WTŁ prowadziło również działalność kulturalno-oświatową. Co ciekawe w roku 1898 WTŁ zostało członkiem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), wprowadzając tym samym łyżwiarstwo polskie do zorganizowanych struktur międzynarodowych. Towarzystwo organizowało także zawody z udziałem zagranicznych zawodników. Wraz z wybuchem wojny WTŁ przestało istnieć.

Ślizgawka w Łazienkach krótki film zrealizowany pleografem przez Prószyńskiego w latach (1894–1896):


 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.