ISSN
Sportowa Historia

Duńska piłka ręczna

2013-11-15, 07:30   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

2 czerwca 1935 roku piłkarze ręczni tworzą własną federację. Wtedy też Duńska Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej przyłącza się do powstałej federacji.

Pierwszy mecz w historii duńskiej piłki ręcznej odbył się 20 marca 1934 roku w Kopenhadze, pomiędzy Szwecją a Danią, kiedy to Szwecja wygrała 18:12. 20 sierpnia 1934 roku rozegrano pierwszy mecz, w którym grało jedenastu zawodników. Wówczas to drużyna z Niemiec pokonała Danię 16:5.

Problemy z Niemcami
Duńska Federacja Piłki Ręcznej miała problemy z bliskim położeniem obok Niemców, po tym jak naziści doszli do władzy w styczniu 1933 roku, ale nie chciała prowokować sąsiadów. Zareagowała dopiero, gdy w 1936 roku odbyły się zawody tej dyscypliny sportowej na otwartym stadionie. Wówczas to duńska drużyna nie brała udziału w Igrzyskach Olimpijskich, uczestniczyła natomiast w zawodach w 1938 roku, zajmując 4 miejsce.

Pierwsze Mistrzostwa Świata
Pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet odbyły się w 1949 roku na Węgrzech, w których to Dania nie brała udziału. Uczestniczyły w nich zaledwie cztery drużyny: Węgry, Austria, Czechosłowacja i Francja. W 1950 roku Szwecja chciała zorganizować kolejne Mistrzostwa Świata, ale pomysł upadł z powodu braku zainteresowanych. Pierwsze Halowe Mistrzostwa odbyły się w 1954 roku w Szwecji, w których wzięło udział 6 zespołów: Szwecja, RFN, Czechosłowacja, Szwajcaria, Dania i Francja. Od połowy lat 50. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej zaczęły być organizowane co 3 lata, aż do 1972 roku, od kiedy to regularnie rozgrywane są Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Igrzyska Olimpijskie
W Igrzyskach Olimpijskich męska reprezentacja brała udział w latach 1972-1984, ale nie odniosła żadnych sukcesów. Warto jednak zwrócić uwagę na żeński zespół, który w 1996 roku wywalczył złoto. Ku zaskoczeniu wszystkich, 4 lata później piłkarki ręczne powtórzyły sukces z ostatnich Igrzysk Olimpijskich. W 2004 roku Dunki ponownie wywalczyły złoto olimpijskie, to już tak bardzo nie zaskoczyło kibiców. Jednakże w pamięci pozostał mecz z Koreą Południową jako jeden z najbardziej ekscytujących w historii piłki ręcznej.

Powrót | źródło: dhf.dk
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.