EURO 1980

2012-04-14, 06:35   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Mamy rok 1980, czyli rok Mistrzostw Europy w piłce nożnej we Włoszech.

Mistrzostwa rozgrywane w Italii były na swój sposób przełomowe. Niestety, nie dla Polaków, biało-czerwoni nie zakwalifikowali się do turnieju finałowego. Włoska impreza miała swoją maskotkę, a był nią Pinokio, wówczas była to swego rodzaju nowość. Nowością była też liczba drużyn, które kwalifikowały się do finałów, a było ich osiem. W grupie A najlepsze okazało się RFN przed Czechosłowacją, Holandią i Grecją. Zaś w grupie B przewodzili Belgowie przed Włochami, Anglikami oraz Hiszpanami.

Zespoły z drugich miejsc w grupach grały o trzecie miejsce w całym turnieju. Tym samym w finale pocieszenia zagrały Włochy oraz Czechosłowacja. W regulaminowym czasie gry było 1:1, zaś dogrywka nie zmieniła rezultatu. O zwycięstwie Czechosłowacji zdecydowały rzuty karne, których rozstrzygnięcie przyszło dopiero w dziewiątej serii, kiedy to strzał włoskiego stopera Fulvio Collovatiego obronił Jaroslav Netolička. W finale imprezy RFN zmierzyło się z Belgią. Lepsi okazali się ci pierwsi, którzy po bramkach Horsta Hrubescha wygrali 2:1. Tym samym RFN drugi raz sięgnęło po Mistrzostwo Europy.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.