Farmaceutka na szczytach

2013-07-10, 08:58   A A A   drukuj   Diana Popek

Anna Czerwińska to doktor nauk farmaceutycznych z wykształcenia, a z pasji oraz wyboru alpinistka i himalaistka. Urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie.

Przygodę ze wspinaczką rozpoczęła pod koniec lat 60. XX wieku. Początkowo były to tatry, jednak górskie ambicje Anny Czerwińskiej były dużo wyższe, sięgnęły one Alp, Himalai, Karakorum.

Anna Czerwińska jest zdobywczynią Korony Ziemi, jako drugi Polak po Leszku Cichym. Warto zaznaczyć, że jest pierwsza kobietą w Polsce z tak wspaniałym górskim osiągnięciem. Koronę Ziemi tworzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Jej zdobywanie rozpoczęła od wejścia na Mont Blanc 4807 m w 1978 roku (Europa), następnie w 1995 roku były: Aconcagua 6960 m (Ameryka Południowa) i Kilimandżaro 5985 m (Afryka). Rok 1996 przyniósł zdobycie przez Annę Czerwińską trzech szczytów należących do Korony Ziemi: Mount McKinley 6194 m (Ameryka Północna), Elbrus 5642 m (Europa) oraz Góra Kościuszki 2230 m (Australia). Mount Vinson 5140 m (Antarktyda) Czerwińska zdobyła w 1998 roku, a Carstensz Pyramid 5029 m (Australia z Oceanią) w 1999 roku. Ostatnim Szczytem Korony Ziemi było Mount Everest 8848 m (Azja) zdobyte w 2000 roku. W chwili wejścia na Everest była najstarszą kobietą, która stanęła na tym szczycie. Tak o zdobyciu Korony Ziemi Anna Czerwińska pisze na swojej oficjalnej stronie: „To była wspaniała przygoda. Dała mi radość i satysfakcję, jakiej nie oczekiwałam. Przez kilka lat Korona nadawała sens mojemu życiu. Warto było powalczyć. Z każdego szczytu zabierałam swoim zwyczajem po parę kamyków. Mam teraz w domu całą kolekcję. Myśl, z jak odległych od siebie gór pochodzą, jest fascynująca. Są namacalnym dowodem, że moja Korona Ziemi stała się faktem".

Anna Czerwińska jest również zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.