ISSN
Sportowa Historia

Filipiński wkład w siatkówkę

2015-03-13, 10:05   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Flickr
Filipiny mają większy wpływ na styl nowoczesnej siatkówki niż może się to wydawać. W rzeczywistości filipińscy zawodnicy wprowadzili set i atak.

Historia filipińskiej siatkówki sięga roku 1910, kiedy to Elwood S. Brown wprowadził ją do tego kraju. Filipińczycy grali w tę dyscyplinę sportową na podwórkach, a także na plaży. Siatka wisiała wówczas przyczepiona do dwóch drzew. Wówczas nie obowiązywały właściwie żadne reguły, dotyczące ilości zawodników ani odbić piłki.

Filipiński styl siatkówki przyczynił się do wprowadzenia przez Amerykanów limitu trzech odbić. Przed tym filipińska drużyna zazwyczaj grała tak, by każda osoba z drużyny mogła dotknąć piłki przez przebiciem jej na drugą stronę. Jednakże gra trwała zbyt długo i przyćmiewała ochotę rywalizacji.

Po wprowadzeniu limitu trzech odbić, Filipińczycy eksperymentowali z nowymi technikami gry i tak wymyślili set i atak. 

Dzień 4 lipca 1961 roku uznawany jest za datę założenia Filipińskiego Amatorskiego Stowarzyszenia Siatkówki, które obecnie nosi nazwę Filipińskiej Federacji Siatkówki.
Powrót | źródło: livestrong.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.