Głowa sportowego rodu Skolimowskich

2014-08-14, 10:08   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. morguefile.com/cohdra
Jako junior zdobył wszystko, co było do zdobycia. Sięgnął po tytuły mistrza świata i Europy, ale później jego kariera nieco wyhamowała. Mimo tego Robert Skolimowski może pochwalić się dziś siedmioma tytułami mistrza Polski oraz brązowym medalem w rywalizacji z najlepszymi ciężarowcami świata.

Urodził się 14 sierpnia 1956 roku w Warszawie. Przygodę ze sportem zaczynał w tamtejszym klubie AZS-AWF. W wieku 19 lat został mistrzem świata i Europy juniorów, później do tego dorobku dołożył dwa brązowe medale tych samych imprez. W 1978 roku po raz pierwszy został mistrzem Polski w wadze superciężkiej, które to osiągnięcie powtarzał potem sześciokrotnie.

Jedyny medal seniorskich mistrzostw świata wywalczył w 1986 roku. Sześć lat wcześniej wziął udział w pierwszych i, jak się później okazało, jedynych igrzyskach olimpijskich. W Moskwie ukończył rywalizację na siódmym miejscu.

Przed zakończeniem kariery przeszedł do Legii, porzucił studia, ożenił się, a następnie został trenerem juniorów w stołecznym klubie. Jego żoną została była siatkarka Teresa. Owocem małżeństwa była dwójka dzieci – syn Robert oraz córka Kamila. Potomstwo poszło w ślady rodziców, trenując różne dyscypliny, a córka Roberta seniora wkrótce prześcignęła ojca. 

W 2000 roku w Sydney sięgnęła po olimpijskie złoto w rzucie młotem. Wcześniej – podobnie jak ojciec – zdobywała tytuły juniorskiej mistrzyni Europy i świata, później była seniorską medalistką tych imprez. Niestety, nie było jej dane kontynuować obfitującej w sukcesy kariery. Zmarła tragicznie 18 lutego 2009 roku.

Pamięć o tej wybitnej sportsmence przetrwała. Dba o to m.in. jej ojciec, który jest prezesem Fundacji Kamili Skolimowskiej. To właśnie ona co roku organizuje Memoriał, w którym udział biorą znakomitości ze świata sportu. W tym roku podczas piątej edycji imprezy zaprezentuje się m.in. Usain Bolt, najlepszy sprinter świata. Nie zabraknie także Polaków – Tomasza Majewskiego, Anity Włodarczyk i Piotr Małachowskiego, którzy zostali ambasadorami fundacji. Zawodników będzie można podziwiać 23 sierpnia na Stadionie Narodowym.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.