Gra dla każdego

2013-07-31, 07:35   A A A   drukuj   Diana Popek

Tenis stołowy, popularnie nazywany ping-pongiem, nazwa ta powstała od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki, jest sportem, który amatorsko uprawiał prawie każdy z nas. Mało kto jednak wie, że sport ten narodził się w latach 80. XIX wieku w Anglii.

W 1902 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata. Natomiast W 1921 roku został założony AngielskiZwiązek Tenisa Stołowego, zaś w 1926 roku powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego.Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata odbyły się w Londynie w 1926 roku. Kolejny przełom dla tenisa stołowego był rok 1988, kiedy to dyscyplina ta po raz pierwszy pojawiła się w programie Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

Pierwszą polską tenisistką stołową, która wywalczyła prawo do gry na igrzyskach olimpijskich byłaLi Qian. Jest to polska zawodniczka pochodzenia chińskiego, brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012). W zawodach drużynowych zdobyła srebro (2009) oraz brąz (2010) na Mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Podczas Mistrzostw Europy w 2011 roku w zawodach indywidualnych zdobyła brązowy medal.

Xu Jie to kolejna polska tenisistka stołowa pochodzenia chińskiego. Jest wielokrotną złotą medalistką Mistrzostw Polski. Zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (2008) w grze pojedynczej i drużynowej. Podczas Mistrzostw Europy w Stuttgarcie w 2009 roku drużynowo zdobyła srebrny medal. Brązowy medal Mistrzostw Europy przypadł jej w udziale dwukrotnie. W grze podwójnej w Petersburgu w 2008 roku oraz drużynowo w Ostrawie w 2010 roku.

Nie można nie wspomnieć o wspaniałej tenisistce jaką jest Natalia Partyka. Rywalizuje ona w zawodach z zawodniczkami pełnosprawnymi jak i niepełnosprawnymi (urodziła się bez prawego przedramienia). Natalia Partyka jest trzykrotną mistrzynią paraolimpijską z Aten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012). Podczas paraolimpiad w grze zespołowej zdobyła dwa srebrne medale (Ateny, Pekin) oraz brąz w Londynie. Jest również srebrną medalistką Mistrzostw Europy w drużynie (Stuttgart 2009) oraz brązową w grze podwójnej z Petersurga (2008), jak i drużynowo z Ostrawy (2010).

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.