Historia albańskiej piłki nożnej

2013-03-22, 07:33   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Piłka nożna została zapoczątkowana w Albanii w pierwszej dekadzie XX wieku. W 1913 roku odbył się pierwszy oficjalny mecz: Juventusu ze Szkodry i drużyny austro-węgierskiej.

W 1919 roku powstał w Szkodrze pierwszy klub, „Vllaznia". Niedługo po tym nastąpił znaczny rozwój piłki nożnej. Do uprawiania tego sportu zachęcano dzieci i młodzież. W 1920 roku została wydana pierwsza publikacja dotycząca działalności futbolu.

Między pierwszą a drugą wojną światową
Zgodnie z rozporządzeniem z 1925 roku piłka nożna działała na nowych zasadach. Zmieniano nazwy istniejących dotychczas klubów. W 1930 roku został utworzony Albański Związek Piłki Nożnej. Wtedy też odbyły się Mistrzostwa w Piłce Nożnej z udziałem 6 zespołów. Jednakże podczas sportowych zmagań nie można było liczyć na pomoc ze strony rządu. Drużyny musiały zapewnić sobie stroje czy piłki. Fundusze, które zostały przyznane związkowi, nie wystarczyły nawet na podstawowe zapotrzebowanie zespołów. To jednak nie zniechęciło do uprawiania futbolu i stał się on wówczas pasją młodych miłośników aktywnego trybu życia.

Do 1950 roku
Chęć gry w piłkę malała, ale zapał niektórych sportowców sprawił, że nie zaprzestano promowania tej dyscypliny sportowej. W październiku 1946 roku odbył się mecz pomiędzy Albanią a Jugosławią, była to pierwsza rozgrywka na arenie międzynarodowej tej reprezentacji. W tym samym roku zawodnicy z Albanii wywalczyli mistrzostwo Bałkanów, co można uznać za wielkie osiągnięcie. Warto wspomnieć, że 6 listopada 1949 roku reprezentacja Albanii grała z drużyną Polski, przegrywając 1:2. Mecz odbył się w Warszawie, przy udziale 60 tys. widzów.

Powrót | źródło: fshf.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.