Historia brazylijskiego futbolu jest ściśle związana z Anglikiem – Charlesem Millerem, który to pod koniec XIX wieku chciał wzbudzić zainteresowanie piłką nożną wśród Brytyjczyków mieszkających w Brazylii. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że 100 lat później brazylijscy piłkarze będą podziwiani na całym świecie.
Futbol w Brazylii rozprzestrzeniał się jak pożar, w 1950 roku odbyły się w tym kraju Mistrzostwa Świata, wtedy też został wybudowany największy stadion piłkarski na świecie. W 1958 roku Brazylia wygrała pierwszy Puchar Świata w Szwecji. W tym kraju można było podziwiać rozwój umiejętności wielu piłkarzy, takich jak: Sócrates, Zico, Júnior. W 2006 roku podczas Mistrzostw Świata w Niemczech reprezentacja Brazylii przybyła w mocnym składzie, z tzw. magicznym kwartetem, na który składali się: Ronaldo, Ronaldinho, Kaká i Adriano. Niestety wbrew oczekiwaniom Brazylia odpadła w ćwierćfinale. Reprezentacja tego kraju pięciokrotnie wygrywała najbardziej prestiżowe zawody na świecie, co zasługuje na wielkie uznanie w oczach obywateli Brazylii. Wychowuje się tam wielu utalentowanych zawodników, przede wszystkim pomocników. Mimo to kluby są źle zarządzane. Nie sprawia to jednak, że brakuje fanów, na mecze najlepszych drużyn przychodzą czasem tłumy, lecz patrząc na standardy europejskie jest to zaledwie garstka kibiców.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach