ISSN
Sportowa Historia

Historia dolnośląskiej piłki pisana niemieckim zgłoskami

2015-04-01, 09:30   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Schläsinger
1 kwietnia 1897 roku byli członkowie klubu rowerowego Radverein Blitz Breslau założyli we Wrocławiu klub piłkarski SV Blitz Breslau. W taki oto sposób narodziła się tradycja piłki nożnej na Dolnym Śląsku.

Zanim miasto przejęli Polacy, na terenach zajmowanych dzisiaj przez kibiców Śląska Wrocław działało już kilka zrzeszeń piłkarskich. Jedno z nich w początkowej fazie funkcjonowało wyłącznie jako klub kolarski. Dopiero kilka lat później – dokładnie 1 kwietnia 1897 roku – rozpoczęło swoją działalność futbolową pod nową nazwą „Błyskawica” – SV Blitz. Klub nie mógł wówczas liczyć na rozgłos czy wsparcie władz miasta. Wśród Niemców panowało wówczas przekonanie, że fussball (oryginalna nazwa – przyp. redakcja) to sport dla niższych klas społecznych

Na przełomie wieku SV Blitz Breslau  został jednym z osiemdziesięciu sześciu członków założycieli Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Przedstawiciele „Błyskawicy” brali udział w obradach w Lipsku, których zwieńczeniem było uroczyste powołanie do życia DFB. Dla protoplastów futbolu był to swoisty prztyczek w nos „możnych” sportowców, którzy od tej dyscypliny trzymali się na bezpieczną odległość.

Kolejne lata to pasmo sukcesów klubu w lokalnych rozgrywkach. „Błyskawica” zdobyła mistrzowski tytuł w Verband Breslauer Ballspiel-Vereine (VBBB) (Wrocławskiego Piłkarskiego Związku) przez cztery sezony w latach 1904-1907 oraz w latach 1906-1907 w Südostdeutscher Fussball Verband (Południowo-wschodniego Niemieckiego Piłkarskiego Związku). Zespół uczestniczył także w barażach o awans do rozgrywek pucharowych o mistrzostwo Niemiec, ale swoje występy zakończył już w 1/4 finału.

W późniejszych latach klub kilkukrotnie zmieniał nazwę, aby powrócić do oryginalnej w 1925 roku. W 1934 roku SV Blitz oraz lokalny rywal VfR doszły do porozumienia w sprawie fuzji. Nowy twór działający pod nazwą  VfR Schlesien 1897 Breslau został rozwiązany w 1945 roku. Tak oto zakończyła się historia klubu z Wrocławia, który choć występował pod niemieckim szyldem, był protoplastą i animatorem dolnośląskiej piłki nożnej.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.