Historia łotewskiego sportu

2013-03-29, 07:42   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Z punktu widzenia obecnie żyjącego człowieka 100 lat to czas bardzo odległy. Warto jednak sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, jak również sławne postacie łotewskiego sportu.

Koszykówka
1. W 1935 roku reprezentacja mężczyzn zdobyła Mistrzostwo Europy, wówczas to zawodnicy Łotwy wygrali z Hiszpanią 24:18.

2. Od 1960 roku do 1987 roku zawodniczki TTT Riga zwyciężyły aż 18 razy Puchar Europy FIBA. W latach 1964-1975 klub ten był bezkonkurencyjny.

3. W latach 1958-60 ASK Riga zajęła trzykrotnie najwyższe miejsce na podium w Pucharze Europy (obecnie Euroliga). Najsłynniejszymi zawodnikami tego klubu byli: JānisKrūmiņšczy też Maigonis Valdmanis.

4. VEF Riga dwukrotnie wygrała Puchar Łotwy.

Hokej na lodzie
1. Dinamo Ryga zdobywa w 1988 roku srebrny medal Mistrzostw ZSRR.

2. Helmuts Balderis najlepszy łotewski hokeista lat 70. i 80. grał w reprezentacji Łotwy i ZSRR. Został srebrnym medalistą (z drużyną z ZSRR) Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid, które odbyły się w 1980 roku. Uczestniczył w meczu „Cud na lodzie".

3. Sandis Ozoliņš jest jak dotąd jedynym łotewskim hokeistą, który zdobył Puchar Stanleya. Warto wspomnieć, że zawodnik ten aż siedem razy wystąpił w meczu gwiazd NHL.

4. Artūrs Irbe był łotewskim hokeistą, grającym na pozycji bramkarza. Wraz z reprezentacją ZSRR zdobył dwukrotnie złoty medal Mistrzostw Świata. Wielokrotnie zostały przyznawane mu nagrody specjalne.

Piłka nożna
1. Za największy sukces reprezentacji mężczyzn można uznać awans do Euro 2004, w którym to zespół prowadzony był przez Aleksandrsa Starkovsa.

Siatkówka
1. Radiotechnik Ryga zdobył aż 13 razy pierwsze miejsce w Mistrzostwach ZSRR. Klub też trzy razy z rzędu wygrał Puchar Europy Zdobywców Pucharów siatkarzy.

2. Iwan Bugajenkow został dwukrotnym medalistą olimpijskim. Z reprezentacją ZSRR wywalczył mistrzostwo Europy, a także czterokrotnie stawał na drugim stopniu podium na mistrzostwach ZSRR.

Lekkoatletyka
1. Jānis Daliņš zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles (1932), tym samym zapisał się jako pierwszy zdobywca medalu dla Łotwy.

2. Inese Jaunzeme wywalczyła mistrzostwo olimpijskie w Melbourne w rzucie oszczepem.

Bobsleje
1. Jānis Ķipurs został mistrzem olimpijskim z Calgary (jako zawodnik ZSRR). Wraz z Władimirem Kozłowem wywalczył złoto w dwójkach, jak również brąz w czwórkach.

Saneczkarstwo
1. Wiera Zozula zdobyła mistrzostwo olimpijskie, świata i Europy, a także Puchar Świata. Była pierwszą saneczkarką w historii Łotwy, która zdobyła medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Gimnastyka
1. Igors Vihrovs jako łotewski gimnastyk wywalczył mistrzostwo olimpijskie w Sydney.

Wioślarstwo
1. Iwan Klementiew został trzykrotnym medalistą Igrzysk Olimpijskich. Reprezentował ZSRR, Polskę i Łotwę.

Podnoszenie ciężarów
1. Viktors Ščerbatihsv dwukrotnie stawał na podium Igrzysk Olimpijskich, czterokrotnie na Mistrzostwach Świata. W 2006 roku we Władysławowie zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy, był to jeden z pięciu wywalczonych krążków na tego typu zawodach.

Powrót | źródło: lv90.lv
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.