Hokejowy debiut

2012-01-11, 08:31   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Dokładnie 86. lat temu reprezentacja Polski w hokeju na lodzie rozegrała pierwszy międzypaństwowy mecz.

Historia hokeja na lodzie bezsprzecznie wiąże się z tą dotyczącą łyżwiarstwa. Wszak nie byłoby hokeja gdyby nie jazda na lodzie. Początki łyżwiarstwa datuje się na 1869, zaś o pierwszych zawodach istnieją informacje dopiero z 1905 roku. Oprócz hokeja na lodzie w wersji kanadyjskiej, który uprawiany jest obecnie, w kraju grano również w bandy. W tą drugą odmianę gra się obecnie przede wszystkim w Rosji i Szwecji, niegdyś grali w nią chociażby zawodnicy Cracovii oraz lwowskiej Pogoni.

W 1925 roku powołano do życia Polski Związek hokeja na lodzie i to bez wątpienia przyczyniło się do rozwoju tej dyscypliny w kraju. Rok później związek dołączył do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (LIHG, pózniej IIHF), a reprezentacja Polski wzięła udział w Mistrzostwach Świata. Za nim jednak Polacy wzięli udział w imprezie, 11 stycznia 1926 roku w szwajcarskim Davos zmierzyli się w meczu towarzyskim z Austrią. Było to pierwsze międzynarodowe spotkanie dla naszej kadry. Niestety, biało-czerwoni przegrali 1:13. Dzień później rozpoczęły się mistrzostwa, w których to polska drużyna zajęła 6. miejsce.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.