ISSN
Sportowa Historia

Jak zaczęto w Polsce latać balonem?

2012-01-22, 10:09   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Po raz pierwszy w Polsce wykonano sportowy, wolny lot balonem 29 maja 1910 roku. Balon o nazwie AWIATA należący do sekcji balonowej Galicyjskiego Związku Techniczno-Lotniczego Awiata we Lwowie, wystartował właśnie z tego miasta.

Dowódcą aerostatu był por. Harnisch, a pasażerami polscy działacze lotnictwa lwowskiego, inżynierowie: Libański i Richtman. Balon AWIATA przeleciał około 140 km w czasie 2 godzin i 8 minut.

W Polsce niepodległej pierwszy lot sportowy na balonie wolnym pochodzenia francuskiego odbył się w 8 V 1921 roku. Loty na balonach odbywały się rzadko, głównie z powodu trudności finansowych. W latach 1924-1928 wykonano w Polsce 64 loty balonami kulistymi. Do 1935 roku balony były pilotowane niemal wyłącznie przez oficerów Wojska Polskiego, gdyż głównie oni posiadali licencję pilota balonowego.

W 1920 roku na bazie Centralnych Składów Balonowych utworzono Centralne Zakłady Aerostatyczne w Jabłonnie. Miały one za zadanie, m.in.: przechowywanie sprzętu balonowego, jego naprawy oraz wytwarzanie wodoru na potrzeby jednostek aeronautycznych.

W 1924 roku w miejsce zlikwidowanych Centralnych Zakładów Aerostatycznych utworzono Centralne Zakłady Balonowe. Dokonywały one napraw sprzętu balonowego, następnie rozpoczęły własną produkcję. 1 kwietnia 1929 roku Centralne Zakłady Balonowe przekształcono w Wojskowe Warsztaty Balonowe, a w 1935 roku w Wytwórnię Balonów i Spadochronów. Wytwórnia wyprodukowała do 1939 roku 200 balonów zaporowych, 50 obserwacyjnych i 25 sportowych. W 1939 zatrudniała 165 osób.

Ożywienie sportu balonowego nastąpiło dopiero w 1925 roku. Z inicjatywy szefa referatu balonowego w Departamencie Aeronautyki Ministerstwa Spraw Wojskowych płk Feliksa Bołsunowskiego i wsparciu Komitetu Stołecznego LOPP (Liga Obrony Powietrznej Państwa), zorganizowano w tym właśnie roku pierwsze Krajowe Zawody balonowe o puchar przechodni imienia płk Aleksandra Wańkowicza, organizatora wojskowych jednostek balonowych w Polsce.

Powrót | źródło: balony.org.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.