„11 Czarnych Koszul – moje wspomnienia" to książka opisująca życie Jerzego Bułanowa – rosyjskiego emigranta, piłkarza Polonii Warszawa i kapitana reprezentacji Polski. Powstała na bazie pamiętnika, którego kolejne części były publikowane w gazecie „Nowy sportowiec" w 1936 r.
Okazją do wydania wspomnień Bułanowa były obchody stulecia istnienia Polonii Warszawa. Opracowaniem książki zajął się Robert Gawkowski, historyk, kibic „Czarnych Koszul", autor takich dzieł jak chociażby „90 lat piłkarzy Czarnych Koszul. Warszawska Polonia w latach 1991-2001", „Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-1939" czy „Sport w II Rzeczpospolitej". Po krótkim wstępie i życiorysie piłkarza, czytelnik ma okazję na ponad 100 stronach poznać historię Bułanowa, spisaną jego piórem.
Wspomnienia sportowca dotyczą lat 1903-1936. Opisuje swoje życie od dzieciństwa, niemal do końca kariery zawodniczej. Przy okazji nie ogranicza się do pisania o tym, co dotyczy tylko i wyłącznie jego. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o warszawskiej Polonii okresu międzywojennego czy przedwojennej reprezentacji Polski. „11 Czarnych Koszul – moje wspomnienia" są więc znakomitą pozycją dla wszystkich, którzy chcieliby poznać historię futbolu początków XX w. w Polsce z pierwszej ręki.
Książkę wzbogacają liczne fotografie doskonale ukazujące klimat tamtych czasów. Na plus zaliczyć trzeba też solidne wydanie – twardą okładkę i kredowy papier. Wszystko to powinno zachęcić do sięgnięcia po tę pozycję fanów piłki nożnej, nawet, jeśli nie są kibicami Polonii Warszawa. Historia zawodnika urodzonego w Moskwie, który w następstwie rewolucji październikowej znalazł się z rodziną na polskich ziemiach, został piłkarzem, kapitanem narodowej reprezentacji Polski, a po zakończeniu kariery próbował swoich sił jako dziennikarz sportowy nie może być nudna. Wszystkich, którzy uważają podobnie – zachęcamy do sięgnięcia po lekturę.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach