Kajak polo w Polsce

2014-12-17, 09:29   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Kajak polo jest grą zespołową, w której uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny. Zawodnicy poruszają się na krótkich i bardzo zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika.

Co ciekawe, w kajak polo nie ma stałego bramkarza - jego funkcje pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki. Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem, że zawodnik nie jest akurat bramkarzem. Według pierwszych czasopism brytyjskich, już pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii (uważanej za kolebkę tego sportu), były znane i uprawiane różne odmiany gier kajakowych.

W Polsce historia tej dyscypliny jest znacznie krótsza, a jej początki sięgają końcówki 1996 roku, kiedy to do Portugalii pojechała 9 osobowa delegacja przedstawicieli naszego kajakarstwa w celu zapoznania się z przepisami, zasadami sędziowania, metodami treningu i sprzętem. Kajak polo szybko zdobyło popularność nad Wisłą. Do jej uprawiania garnęło się wielu zawodników kajakarstwa płaskiego lub górskiego, którzy nie odnosili spektakularnych sukcesów w swoich dyscyplinach. W ostatnim czasie rozwój kajak polo został jednak mocno przyhamowany.

Wiele klubów dysponuje ograniczonymi środkami i woli przeznaczać je głównie na wsparcie osób uprawiających kajakarstwo płaskie lub górskie. Koszty gry w kajak polo są bardzo wysokie zwłaszcza zimną, gdy trenowanie na wodzie jest niemożliwe. Drużyny zmuszone są wówczas trenować na zamkniętych obiektach, np. basenach. Brak odpowiedniej infrastruktury sportowej, która jest niezbędna do uprawniania tej dyscypliny w niższych temperaturach, jest głównym powodem tego, że polskie zespoły nie odnoszą sukcesów na arenach międzynarodowych. Dwa lata temu podczas odbywających się w Poznaniu na Torze Regatowym Malta 10. Mistrzostwach Świata w Kajak Polo męska drużyna zajęła 15. miejsce, natomiast panie uplasowały się trzy „oczka” wyżej. Lepsze wyniki osiągnęliśmy rok później na Mistrzostwach Europy, również w rozgrywanych w stolicy Wielkopolski. Panowie uplasowali się na 9. pozycji, a żeński zespół wywalczył niezłe 5. miejsce. Obecnie w Polsce działa 17 sekcji kajak polo.

Kluby Kajak Polo w Polsce
1. TKKF Szczęśliwice
2. UKS Set Kaniów
3. UKS WDA Czarna Woda
4. MOSW Choszczno
5. Delfin Ślesin
6. Astoria Bydgoszcz
7. KTW Kalisz
8. MUKS "Wiking" Tomaszów Mazowiecki
9. LUKS Kwisa Leśna
10. UKS Swarzędz
11. UKS Tanew Księżpol
12. RKK Rzeszów
13. WOPR MSRW Skierniewice
14. VIKING Małomice
15. Klub Sportowy Powiśle Warszawa
16. UKS "4" Katowice
17. K.S Gwardia Opole
 

Komentarze

~kofix ( 194.15.124.14 ) 2014-12-17 godz. 12:34

W szkolnych latach grałem podobnie w piłkę nożną, kto bliżej bramki ten bronił. Ciekawe jaki byłby skutek, jakby taki system zastosował w rozgrywkach o Puchar Polski?

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.