Kajakpoliści w Poznaniu

2015-09-09, 08:46   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/MOs810
Dokładnie 3. lata temu zakończyły się, odbywające na poznańskiej Malcie Mistrzostwa Świata w kajak-polo.

Kajak-polo to dyscyplina mało popularna w naszym kraju, choć nie bez sukcesów. Pierwszy oficjalny mecz odbył się w Polsce 1 maja 1975 roku. Od tej pory nastąpił rozwój tego sportu. Kolejnym krokiem w popularyzacji kajak-polo była decyzja Przewodniczącego Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, z którego inicjatywy, rozpoczęto tworzenie pierwszych uczniowskich klubów sportowych zajmujących się grą w piłkę na kajakach. Cztery lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski. W 2000 roku kobieca drużyna Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego zajęła 2. miejsce, a TSR Białołęka 3. pozycję w klubowych Mistrzostwach Europy w  niemieckim Essen.

Rok później Polska była organizatorem Mistrzostw Europy. W bydgoskim czempionacie biało-czerwoni zajęli 10. miejsce, kobiety uplasowały się na 7. lokacie. Z kolei drużyna mężczyzn U-21 została sklasyfikowana na 9. pozycji, zaś panie zajęły miejsce tuż za podium. 

11. lat później, Polska była organizatorem Mistrzostw Świata, tym razem to do Poznania zawitali najlepsi kajakpoliści globu. Na torze regatowym Malta, które było areną zmagań, Polacy zajęli 15. miejsce, reprezentacja kobiet zajęła trzy miejsca wyżej, zaś młodzież, mężczyźni U-21 zajęli 13. miejsce, a panie 7. lokatę. Rok później ponownie do Poznania przyjechały najlepszy drużyny, w 2013 roku Malta była miejscem rywalizacji Mistrzostw Europy. Wówczas polskie drużyny odnotowały całkiem niezłe wyniki, reprezentacje seniorskie mężczyzn i kobiet zajęły odpowiednio 9. i 5. miejsce. Na najniższym stopniu podium uplasowały się za to drużyny młodzieżowe. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.