Kanadyjskie korzenie hokeja

2015-10-09, 11:45   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. morguefile.com/GaborfromHungary
Hokej na lodzie to szybka, płynna i ekscytująca gra zespołowa. Na Igrzyskach Olimpijskich zwraca uwagę tłumów ludzi poprzez dramat i napięcie podczas meczów.

Kanadyjska przeszłość
Hokej na lodzie po raz pierwszy w Kanadzie na początku XIX wieku, a jego bazą było kilka podobnych sportów, w które to grano w Europie. Słowo „hokej“ pochodzi ze starej francuszczyzny „hocquet” i oznacza kij. Około 1860 roku krążek hokejowy został zastąpiony piłką, a w 1879 roku dwóch studentów Uniwersytetu McGilla opracowało pierwsze zasady.

Puchar Stanleya
Pierwszy uznany zespół, Klub Hokeja na Lodzie Uniwersytetu McGilla (McGill University Hockey Club) powstał w 1880 roku, gdy hokej stał się sportem narodowym w Kanadzie i na całym świecie. W 1892 roku gubernator generalny Kanady ofiarował Puchar Stanleya, którego pierwszym zwycięzcą został Amatorski Związek Sportowy w Monteralu (Montreal Amateur Athletic Association). 

Rozwój międzynarodowy
Sport migrował na południe do Stanów Zjednoczonych w latach 90. XIX wieku, gdzie miały miejsce rozgrywki między Uniwersytetami Johnsa Hopkinsa oraz Yale. Hokej na lodzie rozprzestrzenił się w Europie na przełomie XIX i XX wieku, a Pierwsze Igrzyska Olimpijskie w Hokeju na Lodzie miały miejsce w 1920 roku w Antwerpii. 

Historia hokeja na Igrzyskach Olimpijskich
Sześcioosobowa męska drużyna hokeja na lodzie jest w programie każdych Zimowych Igrzysk Olimpijskich od 1924 roku. Kobiecy hokej na lodzie został zaakceptowany na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku i żeńskie zespoły miały swój debiut w 1998 roku w Nagano.

Nic więc dziwnego, że Kanada zdominowała pierwsze turnieje hokeja na lodzie. Jednakże od 1956 roku aż do rozpadu Związku Radzieckiego, to on był numerem jeden na całym świecie. Jedynymi przerwami w dobrej passie Związku Radzieckiego były wygrane USA w 1960 roku w Squaw Valley oraz w 1980 roku w Lake Placid.
Powrót | źródło: olympic.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.