ISSN
Sportowa Historia

Kapela - dynamiczna, rodzima gra ruchowa dla wszystkich

2013-12-07, 08:34   A A A   drukuj   Bartosz Prabucki

W poprzednim artykule zapoznałem Państwa z jednym z najciekawszych, polskich sportów tradycyjnych, mającego szansę stania się popularną i atrakcyjną formą rodzimej gry dla każdego – pierścieniówką. Dzisiaj czas na kolejny przykład polskiej gry ruchowej o nazwie kapela.

Nazwa „kapela" wywodzi się od łacińskiego słowa capella, oznaczającego kapliczkę. Gra ta stanowiła przed drugą wojną światową formę rozrywki pasterzy z regionu Kociewia (w woj. kujawsko-pomorskim). Po wojnie, podobnie jak pierścieniówka, została zapomniana. Dokonano jednak jej reaktywacji w jednej z kociewskich wsi – Szlachta – wchodzącej w skład gminy Osieczna dzięki władzom lokalnym tej gminy z jej byłym wójtem Andrzejem Wasielewskim na czele.

W rozgrywce w kapelę może wziąć udział kilka, a nawet kilkanaście osób. Ustawiają się one dookoła „kapliczki" zbudowanej z kamieni ułożonych jeden na drugim. Przy kapliczce stoi „kapelmistrz", którego zadaniem będzie jej „obrona". Zawodnicy ustawieni dookoła kapliczki (na obwodzie koła) mają w ręku kule. Zadaniem pierwszego z nich jest potoczenie swojej kuli („po ziemi", jak w kręglach) w kierunku kapliczki, tak żeby strącić kamienie. Następnie jego zadaniem jest pobiec po swoją kulę i tą samą drogą wrócić na miejsce. Kapelmistrz natomiast musi w tym czasie starać się jak najszybciej „odbudować" kapliczkę poprzez ponowne ułożenie kamieni jeden na drugim (tak, żeby nie spadły), a następnie trafić w biegnącego po swoją kulę zawodnika kapeluszem, który ma na głowie. Jeśli mu się to uda, trafiony zawodnik staje się kapelmistrzem, jeśli nie, kapelmistrz pozostaje na swoim miejscu, a rzut toczny w kierunku kapliczki wykonuje kolejny zawodnik. Grać można dowolną ilość czasu.

Kapela jest polską grą ruchową, która propagowana jest w niektórych wsiach na Kociewiu przez wspomniane już lokalne władze. Rozgrywa się mecze w tradycyjnych, ludowych strojach, pochodzących z tych terenów. Organizowane są nawet .... mistrzostwa świata w kapelę.

Gra ta wchodzi także w skład polskich sportów i gier tradycyjnych, które promowane są przez Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu podczas różnego typu przedsięwzięć, takich jak pokazy towarzyszące festynom, różnego rodzaju imprezom czy świętom, specjalnym eventom (takim jak Dzień Dziecka, majówki, biegi masowe, „Gwiazdka" etc.). Stanowi także element rodzimej kultury fizycznej wprowadzanej do praktycznych zajęć szkolnych i uniwersyteckich. Jest ona ponadto włączana do pokazów przeprowadzanych za granicą (na przykład podczas Światowych Igrzysk Sportu dla Wszystkich i innych).

Kapela to przykład ciekawej, dynamicznej gry ruchowej, która łączy w sobie wartości rodzimego dziedzictwa kulturowego w zakresie kultury fizycznej z różnorodnymi możliwościami wykorzystania tej gry i uczynienia z niej ciekawej formy rozrywki ruchowej dla różnych grup społecznych.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.