ISSN
Sportowa Historia

Koniec ery Wenty

2012-04-21, 12:41   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Koniec ery Bogdana Wenty, czyli czego dokonał polski szkoleniowiec.

Wenta przygodę z kadrą biało-czerwonych w roli trenera rozpoczął 28 października 2004 roku. Debiutował w meczu ze Szwajcarią podczas Pucharu Czterech Narodów. Awansował z reprezentacją do Mistrzostw Europy w 2006 roku, na których Polska zajęła 10. miejsce. Jednak już sam udział był wówczas wielkim sukcesem polskiej piłki ręcznej.

Rok później kadra pod wodzą Bogdana Wenty zagrała na Mistrzostwach Świata w rywalizacji grupowej zespół prowadzony przez popularnego „Wentyla" nie miał sobie równych wygrywając kolejno z Argentyną, Brazylią oraz Niemcami, gospodarzami imprezy. W kolejnej rundzie Polacy przegrali z Francją, jednak szybko podnieśli się po porażce, wygrywając z Islandią, Tunezją i Słowenią. W ćwierćfinale drużyna Wenty była lepsza o jedną bramkę od Rosji, zaś w półfinale po dogrywce wyeliminowała Danię. W wielkim finale reprezentacja biało-czerwonych zmierzyła się z Niemcami. Niestety, niesieni dopingiem gospodarze ograli Polskę i to oni cieszyli się z trzeciego tytułu Mistrzów Świata. Nam przyszło zadowolić się srebrnymi medalami, medalami które przed imprezą każdy wziąłby w ciemno...

Rok 2008 to rok dwóch wielkich imprez. Najpierw były Mistrzostwa Europy w Norwegii, na które Polacy jechali z wielkimi nadziejami, z marzeniami o złocie. Niestety, mistrzostwach zakończyli na 7. miejscu, co większość uznała za porażkę. Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były kolejną imprezą, na której mieli zabłysnąć reprezentanci Polski, jednak zakończyli je na 5. pozycji.

Mistrzostwa Świata w 2009 roku rozgrywane w Chorwacji był kolejnymi wielkimi zawodami dla Wenty i spółki. Mistrzostwami, które zakończyły się sukcesem. Choć początek imprezy nie był najlepszy w wykonaniu biało-czerwonych to ostatecznie zostali oni trzecią drużyną świata. Rok później na Mistrzostwach Europy byliśmy o krok od medalu, zajęliśmy 4. miejsce, które premiowane było awansem do Mistrzostw Świata w 2011 roku w Szwecji. Szwedzka impreza nie udała się naszym piłkarzom, którzy zajęli odległe 8. miejsce. W tegorocznych Mistrzostwach Europy też nie było najlepiej, Polska uplasowała się na 9. lokacie.

19 kwietnia 2012 roku na konferencji prasowej Bogdan Wenta poinformował, że rezygnuje z pracy trenera reprezentacji Polski. Jednym z powodów był brak kwalifikacji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku w Londynie. Tym samym zakończyła się era Wenty, bez wątpienia pełna sukcesów, radości oraz bogata w objawienia się wielu talentów polskiej piłki ręcznej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.