ISSN
Sportowa Historia

Krótka historia snowboardingu

2015-01-24, 09:17   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/Lightbox
Snowboarding to znana i lubiana dyscyplina sportów zimowych, która została wymyślona przez przypadek.

W 1964 roku Shermann Poppen podczas zabawy ze swoimi dziećmi związał dwie narty i dał im do zabawy. Zaraz po tym jak pomysł się spodobał i dzieci chętnie tak się bawiły podał go do urzędu patentowego. Prawa produkcji sprzedał firmie produkującej kule do kręgli. Deskę ulepszył Jake Burton Carpenter, który przymocował ruchome pętle na stopy, co umożliwiało dłuższą jazdę i w 1977 roku rozpoczął produkcję swoich desek – snurferów. Jako pierwszy deskę ze sztucznego tworzywa zaprezentował Dimitrije Milovich, której produkcję seryjną rozpoczął w 1975 roku. Jednak to Tom Sims jest uważany za człowieka, który skonstruował pierwszy snowboard w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. W 1977 roku zbudował pierwszą laminowaną deskę z drewnianym rdzeniem.  W 1981 roku w Colorado odbył się pierwszy na świecie konkurs snowboardowy, który zwyciężył właśnie Tom Sims. W 1982 roku w Japonii powstała pierwsza organizacja snowboardowa. W Europie pierwsze Mistrzostwa Świata  oraz pierwszy Puchar Swiata odbyły się w 1987 roku. W 1994 roku snowboard został dyscypliną olimpijską i zawody w tej konkurencji po raz pierwszy na Olimpiadzie odbyły się cztery lata później w Nagano.

Początki snowboardu w Polsce sięgają 1988 roku, a za pionierów tego sportu w naszym kraju są uważani Dariusz Król, Dariusz Rosiak, Andrzej Pająk, a także Andrzej Stec. Dariusz Król i Piotr Starowicz w 1992 roku w Szczyrku zorganizowali pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.