Lekkoatletyka królową sportu

2013-11-01, 08:15   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Trudno powiedzieć, kiedy zaczęto uprawiać po raz pierwszy sport. Jednak można się domyślać, że historia zaczyna się wraz z pojawieniem się ludzkości. Bieganie, podnoszenie czy rzucanie, to czynności, które musiały być częścią wysiłków prowadzących do zdobycia pożywienia czy zapewnienia sobie schronienia.

Oczywiście liczyła się szybkość, wytrzymałość i dokładność, które były kluczem do przetrwania w prehistorii. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że podczas greckich olimpiad najbardziej rozwiniętą dyscypliną sportową była lekkoatletyka. W starożytności ludzie rywalizowali w próbach siły, szybkości, czy wytrzymałości, a także w rzucaniu, gdzie liczyła się odległość i dokładność. Starożytne zawody były wzorem tworzących się Igrzysk Olimpijskich, które obecnie odbywają się co 4 lata i prawdopodobnie uznawane są za największe wydarzenie sportowe na świecie. Obejmują one co raz to więcej dyscyplin sportowych, ale nadal lekkoatletyka stanowi centralny punkt rywalizacji. Od lat kraje na całym świecie wydają dużo pieniędzy, by móc zrealizować to wydarzenie. W 2012 roku wybrano w tym celu Londyn, który przygotowywał się do zorganizowania Igrzysk Olimpijskich poprzez modernizację wybudowanych już obiektów.

Wcześniej zawody odbywały się w tym mieście w 1908 roku. Do jednego z ciekawszych zdarzeń doszło, kiedy to biegacze mieli do pokonania 25 mil. Parę dni przed rozpoczęciem, zaistniało zamieszanie związane z miejscem startu zawodników. Wówczas to przesunięto linię startu i okazało się, że trasa liczy 26 mil i 385 jardów (42 km 195 metrów), czyli tyle ile liczy dzisiejszy maraton. 40 lat później Wielka Brytania zorganizowała po raz kolejny Igrzyska Olimpijskie, mimo że państwo było dalekie od reklamy wydarzenia. Historia lekkoatletyki w tym kraju jest ściśle związana z rywalizacją dwóch uniwersytetów, w Cambridge i Oxfordzie. Trwa ona właściwie do dzisiaj, gdzie mierzą się ze sobą najlepsi zawodnicy tych uczelni. Mówiąc o historii, nie można zapomnieć o ludziach, którzy ją tworzyli. Jedną z takich osób był Roger Bannister, pierwszy człowiek, który przebiegł bieg na milę (1609 metrów) poniżej 4 minut. Inną postacią był Brendan Foster, który pobił w 1974 roku rekord świata w biegu na 3 km, osiągając wynik 7:35. Nie można zapominać także o kobietach, jedną z nich jest Paula Radcliffe, do której należy najlepszy wynik w maratonie. W 2002 roku otrzymała tytuł sportowca roku Wielkiej Brytanii oraz najlepszej lekkoatletyki świata.

Powrót | źródło: information-britain.co.uk
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.