Lekkoatletyka, którą dzisiaj znamy, jest połączeniem biegania, rzucania oraz skakania i pochodzi z anglosaskich terenów. Wysoko cenione uniwersytety jak Eton, Cambrigde czy Oxford wymagały od swoich uczniów od połowy XIX wieku trenowania tych dyscyplin sportowych oraz rywalizowania w zawodach.
W Austrii, jak również w graniczących, europejskich państwach lekkoatletyka rozwinęła się dużo później, dopiero po roku 1880, kiedy powstały pierwsze stowarzyszenia sportowe. Były one podzielone i umotywowane politycznie, w których nie realizowano takiego samego programu.
Radykalny socjalizm i ruch robotniczy miały od samego początku istotne znaczenie dla rozwoju lekkiej atletyki w Austrii. Obie miały na celu, nie tylko poprawienie zdrowia publicznego, ale również umiejętności młodych ludzi do walki, do którego miało służyć fizyczne wzmocnienie w klubach.
Dzięki ponownemu wprowadzeniu Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się po raz pierwszy w 1896 roku po 1500 latach (Ateny), zaczął się powoli tworzyć czas olimpijski ery nowożytnej. Prowadziło to powoli do tego, że zaczęto kierować się jednakowymi, olimpijskimi dystansami i standardami. Austria wraz z 12 innymi uczestniczącymi krajami wzięła udział w pierwszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)