ISSN
Sportowa Historia

Lekkoatletyka w Austrii

2013-11-22, 06:31   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Lekkoatletyka, którą dzisiaj znamy, jest połączeniem biegania, rzucania oraz skakania i pochodzi z anglosaskich terenów. Wysoko cenione uniwersytety jak Eton, Cambrigde czy Oxford wymagały od swoich uczniów od połowy XIX wieku trenowania tych dyscyplin sportowych oraz rywalizowania w zawodach.

W Austrii, jak również w graniczących, europejskich państwach lekkoatletyka rozwinęła się dużo później, dopiero po roku 1880, kiedy powstały pierwsze stowarzyszenia sportowe. Były one podzielone i umotywowane politycznie, w których nie realizowano takiego samego programu.

Radykalny socjalizm i ruch robotniczy miały od samego początku istotne znaczenie dla rozwoju lekkiej atletyki w Austrii. Obie miały na celu, nie tylko poprawienie zdrowia publicznego, ale również umiejętności młodych ludzi do walki, do którego miało służyć fizyczne wzmocnienie w klubach.

Dzięki ponownemu wprowadzeniu Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się po raz pierwszy w 1896 roku po 1500 latach (Ateny), zaczął się powoli tworzyć czas olimpijski ery nowożytnej. Prowadziło to powoli do tego, że zaczęto kierować się jednakowymi, olimpijskimi dystansami i standardami. Austria wraz z 12 innymi uczestniczącymi krajami wzięła udział w pierwszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku.

Powrót | źródło: athletiko.de
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.