ISSN
Sportowa Historia

Medalowo podczas ME w judo

2016-04-25, 13:42   A A A   drukuj  
Złoto drużyny kobiet i brąz dla męskiego zespołu. Indywidualnie polscy judocy i judoczki nie zaprezentowali się najlepiej.

Polskie drużyny znakomicie walczyły ostatniego dnia rosyjskiego turnieju. Polki, jak przystało na Wicemistrzynie Świata 2015, zaczęły od ćwierćfinałowej wygranej z Węgierkami 3-2. W półfinale nasze zawodniczki wygrały z Niemkami 3:2.

Finał z Rosją to kolejny wspaniały występ biało-czerwonych. Agata Perenc przegrała w dogrywce karami shido (2-1), ale do remisu doprowadziła Arleta Podolak, która triumfowała dwoma shido. W trzeciej walce Agata Ozdoba przegrała karami i w całym meczu Polki przegrywały 1-2. Przed trudnym zadaniem stanęła Katarzyna Kłys. W pojedynku z Iriną Gazievą długo przegrywała 1 karą, ale na 15 sekund przed końcem wykonała skuteczną akcję.

O wszystkim miała zdecydować walka Katarzyny Furmanek z Ksenią Chibisovą w plusie. Polska zawodniczka była niezwykle zdeterminowana, bowiem wczoraj przegrała właśnie z tą rywalką w 1/8 finału wagi +78kg. Po zaledwie kilkudziesięciu sekundach Katarzyna Furmanek rzuciła pięknie przeciwniczkę na tomoe-nage i ippon stał się faktem. 

Podopieczne Anety Szczepańskiej sięgnęły po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy zaledwie kilka miesięcy po tytule Wicemistrzyń Świata w Kazachstanie.

Dobrze w Kazaniu bili się też podopieczni Piotra Sadowskiego. W 1/8 finału wygrali z Ukrainą 3:2. W ćwierćfinale wygraliśmy z zespołem Azerbejdżanu 3:2. W półfinale musieliśmy uznać wyższość Gruzinów 1:4, by w meczu o brąz pokonać Czechów 3:1.

Po czterech latach przerwy Polacy znów na najniższym stopniu podium DME.

Turniej w Kazaniu reprezentanci Polski zakończyli z 3 medalami - złotym drużyny kobiet oraz brązowymi drużyny mężczyzn i Piotra Kuczery -90kg.

Z Kazania napłynęła jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość - w dniach 20-23 kwietnia Mistrzostwa Europy Seniorów w 2017 roku odbędą się w Warszawie.

W grudniu 2007 roku w stolicy Polski odbyły się ME w wadze open, zaś we wszystkich kategoriach judocy rywalizowali na polskich matach w 1994 roku w Gdańsku i w 2000 roku we Wrocławiu.

W historii ME po złote medale sięgali - w kolejności zdobywanych tytułów - Antoni Reiter, Adam Adamczyk, Andrzej Dziemianiuk, Wojciech Reszko, Bogusława Olechnowicz (3 razy), Beata Maksymow (3 razy), Wiesław Błach, Rafał Kubacki, Waldemar Legień, Ewa Krause, Paweł Nastula (3 razy), Adriana Dadci i Robert Krawczyk oraz dziś drużyna kobiet. Miejmy nadzieję, że ta lista powiększy się już za rok w Warszawie.

"Pierwszy raz w historii polskiego judo wszyscy uczestnicy wracają z mistrzostw Europy z medalami" - powiedział prezes związku Sławomir Kownacki.

W Kazaniu na podium stanęli: Agata Perenc (52 kg), Karolina Pieńkowska (52 kg), Anna Borowska (57 kg), Arleta Podolak (57 kg), Agata Ozdoba (63 kg), Karolina Tałach (63 kg), Katarzyna Kłys (70 kg), Daria Pogorzelec (78 kg), Katarzyna Furmanek (+70), Anna Załęczna (+70 kg)

Paweł Zagrodnik (66 kg), Aleksander Beta (66 kg), Damian Szwarnowiecki (75 kg), Łukasz Błach (81 kg), Jakub Kubieniec (81 kg), Patryk Ciechomski (90 kg), Piotr Kuczera (90 kg), Jakub Wójcik, Maciej Sarnacki (+90 kg), Kamil Grabowski (+90 kg)

Medaliści turnieju drużynowego ME:
kobiety: 1. Polska 2. Rosja 3. Francja i Niemcy
mężczyźni: 1. Gruzja 2. Rosja 3. Polska i Azerbejdżan
Powrót | źródło: pzjudo/polsatsport/własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.