Mistrz saneczkarstwa Pędrak-Janowicz

2012-02-01, 17:12   A A A   drukuj   Stanisław Popek

Nie wielu jest polskich saneczkarzy, którzy mogą pochwalić się znakomitymi wynikami na arenie międzynarodowej. Z pewnością jednak należy do nich Ryszard Pędrak-Janowicz.

Ryszard Pędrak-Janowicz urodził się 17 maja 1932 roku we Lwowie. Swoje życie związał głównie z Krynicą Zdrój, stąd też jego pierwszym klubem było KTH Krynica. W swojej karierze reprezentował także takie zespoły jak Dunajec Nowy Sącz, Start Bielsko, Zdrowie Warszawa i Górnik Katowice. Jego sukcesy związane są przede wszystkim z Mistrzostwami Świata. Na podium tej imprezy stawał trzykrotnie. Dwukrotnie w 1958 roku, na imprezie organizowanej w Krynicy, sięgnął po srebro w konkurencji jedynek, a także po brąz w parze z Heleną Lachetą. Pięć lat później w parze z Lucjanem Kudzią odniósł swój największy sukces zdobywając tytuł Mistrza Świata. Na mistrzostwach globu startował jeszcze trzy razy, jednak plasował się w pierwszej dziesiątce. W 1964 roku pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Innsbrucku, gdzie w konkurencji dwójek był piąty. Ponadto siedmiokrotnie wygrywał Mistrzostwa Polski, trzy razy zdobywał Mistrzostwo Czechosłowacji. Był także wicemistrzem Polski w skeletonie. Po zakończeniu sportowej kariery mieszkał w Krynicy Zdrój. Zmarł 1 lutego 2004 roku w Krakowie.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.