ISSN
Sportowa Historia

Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie

2014-07-15, 14:21   A A A   drukuj   Danuta Tarnawska

W dniach 10-13 lipca 2014 roku w Branderburgu (Niemcy) odbyły się Mistrzostwa Europy w sprincie kajakowym  zawodników  niepełnosprawnych. Coraz więcej zawodników niepełnosprawnych startuje co roku w nowej dyscyplinie sportu, która po raz pierwszy wejdzie do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016.

Uczestniczyło 87 zawodników z 19 państw Europy. Reprezentacja Polski zajęła doskonałe III miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 5 medali: 1 złoty, 1 srebrny, 3 brązowe. W skład 8 osobowej kadry narodowej  parakajakarzy weszło aż 4-ch zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra. Wspaniale zaprezentowali się zawodnicy, którzy uczestniczą w szkoleniu w Wolsztynie  prowadzonym przez trenera Tomasza Głażewskiego, zdobywając 2 medale: debiutująca w tej dyscyplinie sportowej KATARZYNA  LEŚKIEWICZ (mieszkanka Trzciela), sprawiła miłą niespodziankę  wywalczyła srebrny  medal na 200 m w grupie A w V1(kanadyjka), z czasem 1:08.324, nie zawiódł ubiegłoroczny medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy

MIROSŁAW  ROSIŃSKI (mieszkaniec Jaromierza), zdobył brązowy medal na 200 m w grupie LTA w V1 (kanadyjka) z czasem 52.295. Niewiele brakowało naszej utalentowanej zawodniczce  KAMILI  KUBAS do zajęcia miejsca na podium, zajęła IV miejsce  na 200 m w grupie A w K1 z wynikiem 1:04.504. Kamila  mieszka i trenuje pod okiem trenera Jana Durczaka w Małomicach. Nasz utytułowany zawodnik, medalista Mistrzostw Świata i Europy MATEUSZ  SURWIŁO, podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza, który intensywnie trenuje   na poznańskiej „Malcie”, zajął podczas tegorocznych Mistrzostw Europy VI miejsce w najsilniejszej i najbardziej licznej 18 osobowej grupie LTA na 200 m w K1 z czasem 40.823, niewiele gorszym od zwycięzcy - Juliana Serbana - Rumunia – 38.461.

Uzyskane  wyniki przez naszych sportowców są dobrym prognostykiem przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w sierpniu 2014 roku w Moskwie, w których kadra Polski wystąpi w takim samym składzie, jak w Mistrzostwach Europy.

Powrót | źródło: inf. prasowa