ISSN
Sportowa Historia

Motylkowa Otylia

2013-11-13, 06:26   A A A   drukuj   Diana Popek

Za miesiąc skończy 30. lat. Młoda kobieta, ale jak to w sporcie bywa u schyłku barwnej i namaszczonej wielkimi sukcesami kariery. Mowa o mistrzyni pływalni Otylii Jędrzejczak.

Urodziła się 13 grudnia 1983 roku w Rudzie Śląskiej. Swoje treningi pływackie rozpoczęła w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jej specjalność to styl motylkowy. Uważany jest on za jeden z najtrudniejszych stylów pływackich, jest również jeden z najszybszych, szybszy jest tylko kraul. Wymyślił go fizyk Volney Wilson w 1935 roku. Otylia Jędrzejczak w latach 1991- 2000 reprezentowała klub MKS Pałac Młodzieży Katowice, zaś od 2001 roku występowała w barwach AZS-AWF Warszawa. Jesienią 2001 roku podjęła studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, tym samym rozpoczęła się jej owocna współpraca z trenerem Pawłem Słomińskim. Otylia Jędrzejczak jest pierwszą polską pływaczką, która pobiła rekord Świata i Europy oraz zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata. Jest złotą medalistką olimpijską oraz dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium Igrzysk Olimpijskich. Olimpijskie sukcesy odniosła w 2004 roku w Atenach. Polka trzykrotnie pobiła rekord świata, wiele razy stawała na podium Mistrzostw Świata, w 2003 i 2005 na tychże zawodach zdobywała złote medale. Pięciokrotnie zdobyła mistrzostwo Europy na basenie 50 m, zaś na dystansie 25 m trzykrotnie. Na obydwu długościach wielokrotnie zdobywała srebrne i brązowe medale. Jest również złotą medalistką z Letniej Uniwersjady w Izmirze w 2005 roku na dystansach 100 m stylem motylkowym, 200 m stylem dowolnym, oraz 200 m stylem motylkowym.

W planach ma roczne stypendium na Międzynarodowym Uniwersytecie Olimpijskim w Soczi.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.